Doktor Civanım

Mutlaka herkes doktora gidiyordur sanırım. Ve hasta olan insan doktora gider değil mi? Buraya kadar doğru sanırım. Bugün size tamamen başıma gelen bir olayı anlatmak isterim. Tarsus Yarenlik Alanı'nı herkes bilir. Burada bir gün otururken çok yaşlı bir teyze geldi ve doktora gitmek istediğini ama hastahanenin yerini bilmediğini, kendisine yardımcı olup olamayacağımı sordu. Bende tamam teyze gel seni götüreyim doktora dedim. Velasıl çıktık Yarenlik'ten  gittik Tarsus Devlet Hastanesi Ek Binasına...

***

doktor civanım
İlk olarak Sultan teyzemi kayıt yaptırtık.( Hangi Poliklinik diye sormayın, çünkü doktor ismi vermek istemiyorum) Sultan teyze emekli bir teyzeymiş. Başladık sırasını beklemeye... Ben de kadıncağız muayene olana kadar yanında bekleyim dedim ama sırasının gelmesine de epey vardı. Bu sırada çok fazla gözlem yapma şansım oldu. Doktorundan, hemşiresine, hemşiresinden güvenliğine kadar herkesi gözlemledim. Özellikle sıra numarası verenlerin ve BAZI doktorların hastalara resmen hiç saygı göstermeden bağırıp çağırdıklarına tanık oldum. Anlayamadım en başta... Gelen hastaların büyük bir bölümü zaten yaşlı ve hasta. Kimisinin gözü görmez, kimisinin kulağı duymaz idare etmek gerekir değil mi? Ahmet amca vardı sırada ve yaşı 65 yaşının üzerinde olduğu için öncelik sırası da onundu. Doktorun yanında bulunan sekreter çıktı ve amcayı çağırdı ama ne çağırma... Yaşlı amca güç bela ayağa kalkana kadar sekreter kapıyı çoktan kapatmıştı. Yazık amcam doktorun kapısına varana, yukarıda ekranda yanan adı sönmüş ve sıra diğer kişiye geçmişti bile. Ahmet amcam içeriye gireceği zaman ise hiç bir kimsenin hak etmediği, özellikle yaşlı başlı ve bu yaşta kesinlikle saygı görmesi gereken amcama doktor ve sekreteri neden sırası yandığında gelmediğini, sırasının geçtiğini ve bir daha böyle yaparsa tekrar sıra alması gerektiğini söyledi.  Bu sırada kapık açık olduğu için herşey ayan beyan ortada oldu. Daha sonra ise içeride ne oldu bilmiyorum ama Ahmet amca içeriden pek sevinçli ve umutlu çıkmadı. Yüzünden bu çok kolay bir şekilde anlaşılıyordu. Büyük ihtimal muayene 5 dakikada bitmişti ! Yavaş yavaş sıra Sultan teyzeme geldi ve beraber içeriye girdik. Doktorun yaşlı başlı kadına konuşma şeklini görmeniz lazım. Kadın yaşlı ya zaten duymuyor, görmüyor biraz sesli konuşsan tane tane konuşsan ne var... Kadıncağız doktorun anlattıklarını anlamadı ve tekrar anlatır mısın dedi. Keşke demez olsaydı ya. Doktor bağıra bağıra kadıncağızı yerin dibine soktu resmen. Artık dayanamadım ve " Gel Sultan teyze gel, ben sana dışarıda anlatırım" dedim. Doktora da "Sizin bu yaptığınız ayıp, utanın. Yaşlı başlı kadına ne bağrıyorsunuz" dedim. Bir güzel beni de fırçaladı. Çıktık doktordan Sultan teyzenin ilaçlarını aldık, kadıncağız bana dua edip otobüsüne binip gitti. 

Ben de bir sefer daha öğrendim ki çoğu insan okumuş bir kazmaya sap olmuş ama ADAM olamamış. Boşuna atalar dememiş herhalde "Okumak Cehaleti Alır, Eşşeklik Baki Kalır" diye. Umarım ilerleyen günlerde ve yıllarda doktorlar ve tüm hastane çalışanları hastalarla ve bizzat yaşlı amcalara ve teyzelere ile ilk olarak saygı duymayı öğrenirler.