Nusrat Mayın Gemisi Tarsus

Nusrat Mayın Gemisi'nin tarihini bilmeyen yoktur sanırım. Çanakkale Savaşları sırasında göstermiş olduğu, yazmış olduğu kahramanlğın hikayesini bilmeyen de yoktur. Bu savaş gazisi gemimize siz Tarsuslular sahip çıktınız ve çıkmaya da devam ediyorsunuz. İşte Nusrat Mayın Gemisi ile ilgili bilgiler.

Adı ye Tipi NUSRAT - Mayın Gemisi
İnşaa Tarihi ve Yeri 1911-Kiel Almanya
Tonajı 365 Ton
Askerî Hizmete Girişi 1913
Boyu ve Eni 40m.-7.5m.
Derinliği 3,4 m.
Çektiği Sn 2 m.

Silahları 1 Adet 7,5/40 Top 2 Adet 4,7 top, 2 mk. 5b.
Mayın Kapasitesi 40
Adet Sürati 15 mil
Terhis Târihi 1955
Gemi Komutanı Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey
Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hâfiz Nazmi Bey
Mürettebat Sayısı 61 kişi

Mürettebat 

Hafız Nazmi Bey: Balkan Savaşı’ ndan sonra Çanakkale Boğazı Mayın Grup Komutanlığı’ na ve Kılavuzluğa atanmıştır. Balkan Savaşı’nda bir iki düşman gemisini batırmıştır. 18 Mart 1915’te kazanılan başarıda büyük pay sahibi olan Hafız Nazmi Bey binbaşılıktan emekli olmuştur. Binbaşı Nazmi (Akpınar) 65 yaşında iken 5 Mayıs 1940’ da vefat etmiştir.

Tophaneli Hakkı: Nusrat Mayın Gemisi komutanıdır. Bu görevden iki gün önce kalp krizi geçirmiştir. Tüm ikazlara rağmen bu göreve katılmak istemiştir. Mayınların döşenmesinden sonra, geminin düşman projektörlerine yakalanıp, görev başarısızlığa uğrayacak korkusuyla ikinci bir krizle, Çanakkale’ ye dönemeden vefat etmiştir. Şahadet şerbetini içmiştir.

Diğer Personel: Güverte Yüzbaşısı Hüseyin, Onyüzbaşı Çarkçı Ali, İkinci Çarkçı Ahmet, Üçüncü Çarkçı Yüzbaşı Hasan, Elektrik Zabiti Mülazım Hasan, Top Zabiti Mülazım Kadri Bey ve elli dört nefer.

Gösterdiği Yararlılıklar:18 mart 1915'de, Çanakkale Deniz Harbinde düşman gemilerinden, İngiliz donanmasına ait IRRESISTTBLE ve OCEAN gemileriyle, Fransız donanmasına ait BOUVET zırhlı gemilerinin boğazın karanlık sularına gömülmesini sağlayan mayınları döşemiştir.

Makus Talihi 1955 yılında "terhis edildikten" sonra, 1962 yılında satılarak şekli değiştirildi ve çeşitli deniz nakliyat şirketlerince "kuru yük gemisi" olarak kullanıldı. "Ekonomik ömrünü tamamladı" gerekçesiyle terk edildi ve 1990 yılı Nisan ayında Mersin Limanında battı. 1999 yılında Gönüllü kişilerce tekrar yüzdürüldü, "müze"olarak kullanılması için düzenlenen kampanyalara kimse ilgi göstermeyince "jilet" yapılmaya mahkûm edilmişti.

Sonuç 2003 yılında, "Nusrat, Mersin Limanında jilet olacağı günü beklerken biz burada rahat uyuyamazdık" diyen ve kadirşinas Türk Milletinin hislerine tercüman olan Tarsus Belediyesi'nce, Tarsustaki Çanakkale Parkında Müze olarak sergilenmeye başlamıştır. Şimdi huzur içinde… Seni unutacağımızı Sandın güzel nusrat?

Kaynak:http://www.nusratmayingemisi.com/nusratkunye.php

Gördüğünüz gibi Tarsus Nusrat Mayın Gemisi'nin göstermiş olduğu bu kahramanlığa Tarsus'lu sahip çıkmıştır ve çıkmaya da davem edecektir. İşte Nusrat Mayın Gemisi'nden bazı fotoğraflar.

tarsus nusrat mayın gemisi-1

tarsus nusrat mayın gemisi-2

tarsus nusrat mayın gemisi-3

tarsus nusrat mayın gemisi-4

tarsus nusrat mayın gemisi-5

tarsus nusrat mayın gemisi-6

tarsus nusrat mayın gemisi-7

tarsus nusrat mayın gemisi-8

tarsus nusrat mayın gemisi-9

tarsus nusrat mayın gemisi-10

tarsus nusrat mayın gemisi-11

tarsus nusrat mayın gemisi-12

tarsus nusrat mayın gemisi-13

tarsus nusrat mayın gemisi-14

tarsus nusrat mayın gemisi-15

tarsus nusrat mayın gemisi-16

tarsus nusrat mayın gemisi-17


tarsus nusrat mayın gemisi-19

tarsus nusrat mayın gemisi-20

tarsus nusrat mayın gemisi-21

tarsus nusrat mayın gemisi-22

tarsus nusrat mayın gemisi-23

tarsus nusrat mayın gemisi-24

tarsus nusrat mayın gemisi-25