Seçer, Uzman Erbaşların Sorunlarını, TBMM Gündemine Taşıdı

Seçer,uzmanların, özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirten ve özlük haklarına bağlı olarak artan istifaların önüne geçilmesinin önemine dikkati çeken Seçer, uzmanların sorun ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin açıklamasına göre, Jandarma Genel Komutanlığı emrinde 24 bin 380 uzman jandarma, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 36 bin 496, Jandarma Genel Komutanlığı'nda 8 bin 520, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda ise 659 uzman erbaş görev yapıyor.

CHP Milletvekili Seçer, uzman erbaşların özellikle özlük hakları konusunda büyük sorunlar yaşadıklarını belirtti. TSK içinde subay ve astsubaylara tanınan kimi hakların, uzman erbaşlara tanınmadığına yönelik şikayetler aldıklarını belirten Seçer, “Örneğin uzmanlar orduevlerine alınmamaktadır. Keza, lojman hizmetinden yeteri kadar faydalanamayan personelin başında uzmanlar gelmektedir” diye konuştu. Uzman erbaşlar arasında son dönemde istifaların arttığına dair ilgili sivil toplum kuruluşlarının açıklamalar yaptığını da hatırlatan Seçer, TSK'nın bu personelinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini vurguladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergesi hazırlayan Seçer, Bakan Yılmaz'a şu soruları yöneltti:

 “-Bakanlığınızın uzman erbaşların özlük haklarını iyileştirilmesine yönelik olarak yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir/olacak mıdır?

 - Son 5 yılda her bir yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere TSK'dan hangi rütbede kaç personel hangi nedenlerle istifa etmiştir?

 -Son 5 yılda, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde kaç uzman erbaş kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlamıştır?

 - Uzman erbaşların kıdemlerinin diğer TSK personelleri gibi rütbeden sayılmamasının gerekçesi nedir? Bu durumu oluşturan yasal mevzuat nedir?

 -Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde zor koşullarda görev yaptığı bilinen uzman erbaşların lojman sorunu çözülecek midir? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç uzman erbaşın lojmanda barınması sağlanmıştır?

 - Uzman erbaşlar, OYAK'ta Subay ve Astsubay gibi “daimi üye” olmasına rağmen temsil haklarının olmamasının gerekçesi nedir?

 - “926 sayılı TSK Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ve 375 sayılı KHK gereği ödenmekte olan ek tazminat oranlarının derecelerine göre kademelendirilmesi ve kendilerine ek gösterge verilmesi şeklinde düzenleme yapılmasının uygun olacağı” yönündeki değerlendirme ve açıklamalarınıza rağmen bu değişikliklerin gerçekleştirilememesinin gerekçesi nedir? Bu yönde hükümetinizin bir çalışması var mıdır? Olacak mıdır?”