Selamlar...

Selam Değerli okurlar.

Birçok siteden, gazeteden size selam edip söyleşirken bunlar arasına taze kan geldi. Artık tarsusyerelhaber.com sitesinden de sizlere sesleneceğim. Celil Bayer kardeşimin hazırladığı bu site ile değişik kitlelere de ulaşıp sesiniz olmaya çalışacağım. Merhaba diyerek ilk yazımla sizi baş başa bırakıyorum.

***
Bir hafta önceydi..TCDD personeli işi yavaşlatma ve bir günlük işi durdurma eylemi yapar. Bir arkadaşım Mersin'e gidecekti. Bir okuyucumuz ise Adana'ya.. Öğleye doğru yanımıza uğradılar. Mersin'e gidecek olan arkadaşım bir hayli sinirli idi. Sinirinin nedenini sordum.

-Şimdi Toros'tan, gren garından geliyorum. Mersin'e gidecektim, ama trenler çalışmıyormuş. Çalışanlar bir günlük grev yapmış. Geri dönüp geldim, Şimdi Demirkapıya kadar yaya gideceğim, oradan TOK otobüslerine bineceğim öyle gideceğim" dedi.

Trenlerin çalışmadığı ve gerek Tarsus'tan Adana istikametine,g erekse Mersin istikametine gitmek isteyipde gidemeyenlerin şikayetleri artınca bunun nedenini araştırdık, soruşturduk.

Öğrendik ki Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi hakkında kanun tasarısının Meclis'e gönderilmesini protesto için Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) ve Türkiye Kamu-Sen üyelerinin grev yapması nedeniyle tren seferlerinde aksama yaşanmıştır. İş bırakma eylemi Mersin'den Adana'ya giden tren seferlerinin bazılarının aksamasına neden oldu. Adana'dan Mersin'e tren seferi dururken yolcu almak için gelen trenlerin ise boş olması dikkat çekti. Seferlerin bazılarının aksaması nedeniyle Mersin'de de Tarsus'ta da Tren Garı'nda zaman zaman yığılmalar oluştu. Adana'da demiryolu çalışanlarının başlattığı grev nedeniyle Adana Tren Garı´nda tren seferlerinin çoğunda aksama yaşandı. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım-Sen´in önderliğindeki 9 sendika, demiryolu taşımacılığını serbestleştirilmesi hakkındaki yasa tasarısının, özelleştirmeye neden olacağını savunarak, greve başladı. Yurt genelinde olduğu gibi

Adana´da da demiryolu çalışanları gece 00.00´da başlattıkları iş bırakma eylemini, sabah saatlerinde sürdürdü.

Grev nedeniyle Lazkiye, Adana, Yenice, Tarsus ve Mersin arasındaki tren seferlerinin çoğu aksadı. Adana Tren Garı´nda hayat dururken, yapılan iş bırakma eyleminden haberi olmayan bazı vatandaşlar bir süre bekledikten sonra çareyi başka ulaşım yollarını tercih etmekte buldu. Adana ve Mersin´de manevra hizmeti tamamen durdu. Türkiye genelinde de bu eylemi elimizden geldiği kadar sürdürmeye devam ediyoruz" dedi Bu grev şimdilik bir günlük işi yavaşlatma babından kısa sürdü. Ben şahsen bu demiryolu faaliyetinin özelleştirilmesini istemeyenlerdenim.

Türkiye'nin birçok değerinin ve işletmelerinin özelleştirildiği günümüzde Telekom'un özelleştirilmesine karşı olduğum gibi Demiryolunun özelleştirilmesine de karşıyım. Bu nedenle Demiryolu çalışanlarına destek veriyorum... Bu anlattığım gelişmelerin yaşandığı gün hafızam eskilere gitti. Bundan 12-13 yıl öncesine.. O tarihlerde de bir demiryolu eylemi olmuştu. Bizim Ayşe hanımda o gün bir hışımla işyerinden çıkıp giderken "Ben tren istasyonuna gidiyorum" demişti. Giderken bir hayli sinirliydi ve kendi kendine konuşuyordu. "Ben şöyle, böyle yapmasını bilirim" diyordu. Ama 35-40 dakika kadar sonra geri dönmüştü.

-Hayrola nereye gittin? diye sordum.

-Tren istasyonuna..dedi.

-Ne yapacaktın?

-Kendimi trenin altına atacaktım.

-Peki nasıl vazgeçtin? -Ben vazgeçmedim ki..

-Peki niye geri döndün?

-Bugün trenciler grev yapmış, trenler çalışmıyormuş. Zaten hayatta hiçbir işi beceremem. Bak bir intihar etmesini bile beceremedim" diyerek ağlamaya başladı.

O zaman bu intihar teşebbüsüne hem gülmüş, hem de uzun uzun düşünmüştük. O gün trenler çalışsa, bir günlük grev olmasa, bugün Ayşe ablamız aramızda olmayacak, çocukları yetim kalacaktı. Her işte bir hayır vardır derler ya? Bu da aynen öyle.. Nereden nereye? Birkaçg ün önceki Trencilerin uyarı grevi de bana bunları hatırlattı.

Yakup Boncuk