Tarsus Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi

tarsusyerelhaber.com || Tarsus Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirdi. Açılış, yoklama ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından meclis belediye müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesine geçti. 2012 Mali Yılı Tarsus Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, Su ve Kanalizasyon İşletmesi ile birleşik Kesin Hesabı raporunun oy çokluğuyla kabul edildiği mecliste, Tarsus’a özgü olan Çatalburun Av köpeklerinin ırk tescilinin yapılması, konuyla ilgili araştırma, inceleme yapılarak Türkiye ve dünyaya tanıtılabilmesi için komisyon kurulması oy birliğiyle kabul edildi. Mecliste Tarsus’ta bulunan Hemoglobinopati (Talasemi) Derneği ve Engelliler Derneği’ne Turkuaz Çarşısında 2’şer dükkan verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Komisyonlardan gelen evrakların görüşülüp karara bağlanmasının ardından söz alan Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yapılacak hizmetler hakkında bilgi sundu.

tarsus belediye meclisi toplandı

Başkan Kocamaz, “Belediyemiz 1994’ten bu yana alt yapı ve arıtma hariç yatırımlar konusunda en yoğun dönemini yaşıyor. Birçok projeyle ilgili ihaleler yapıldı, inşaatlar başladı. Şuanda devam eden inşaatlarımızdan mezbahane Haziran’da bitiyor. Hayvanat bahçesinde yoğun bir çalışma var. Tüp depoları ihalesi yapıldı, çalışmalar başladı. Mezarlık camisi inşaatı devam ediyor, Hürriyet ve Hilal Konutları inşaatı devam ediyor ve hareketlilik başladı. Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi’nin her şeyi tamamlandı müracaatlar başladı, orası en kısa sürede faaliyete geçirilecek. Gençlik Merkezinin yapımı barajda devam ediyor, bungalov evler tamamlanmak üzere, spor tesisleri ve diğer alanların çalışmaları tamamlanmak üzere. Makam Camii ve Kubatpaşa Medresesi ile ilgili restorasyon çalışmalarında artık sona geliyoruz. Sungurlar Konağı’nda ki restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Cem Evi’nin ihalesi yapıldı. Bu ayın sonuna kadar zannediyorum orada temel atılmış olacak. Türk Dünyası Kültür Merkezi Projesi bitmek üzere ihalesi haziran ayında yapılacak. Yüzbaşı Yaşar Caddesi yani Kırklar Stadı’nın bulunduğu bölgedeki yeni çevre yoluyla ilgili köprü çalışmaları ihalesi bu ay içinde yapılmış olacak. Köprüler yapıldıktan sonra da o yolu otobanın altından Çamlıyayla yoluna da bağlayacağız.

Tarsus yeni bir çevre yolu kazanmış olacak. Bu bölgelerden Çamlıyayla’ya gitmek isteyenler şehrin içine girmeden şehri baypas ederek trafikten etkilenmeden dıştan İncirli Kuyu mevkiinden geçmiş olacak. Nikah Salonu’nun restorasyon çalışması var. Maalesef o bina yapılırken kanser olmuş. Daha önce orasını komple elden geçirdik ama oradaki çürümeyi, rutubeti önleyemiyoruz. Yeniden ele aldık üzerine çatı yapmak durumunda kaldık çünkü beton su kaçırıyor. Biz oraya kurşun kaplama yaptırmıştık ama kaplamalarda duvarın dibinden sızdırdı, sıvaları da deforme ediyor. Şimdi orası komple yenileniyor inşallah tamamlandığı zaman sıfır bir bina haline gelecek. Yapılan yani hayvanat bahçesi ziyarete gelenler tarafından çok beğeniliyor. Geçen bir belediye başkanı arkadaşımız ben Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni gördüm ama burası sanki daha güzel olacak gibi dedi. Daha geniş ve doğal bir mekan olduğu için etrafının da su olması buraya ayrı bir hava veriyor” dedi.