Tesekkürü Hak Edenler

Günümüzde değişik şeyler üreten, kendiliğinden insanları düşünerek hizmetine hizmet katanlar takdir edilmeli. Hatta ödüllendirilmeli.. Ben çok gezip dolaştığım için zaman zaman bu tür insanları görüyorum, takdir ediyorum. Bugün bunlardan bazı örnekler vereceğim.. İlerleyen günlerde ise yeni tesbitlerimde olacak, bu nedenle şimdi ismi olmayanlar kırılmasın, gücenmesin. Bu seriye devam edeceğim. Şimdi gelelim teşekkürü hakedenlerin birinci bölümüne....


** ÇÖP TOPLAYICILAR

Tarsus'ta evsel ve geri dönüşümlü atıkları toplayan yüzlerce insan var. Bu insanlar pis ve mikrop saçan çöp konteynırlarını karıştırıp kağıt, naylon, demir gibi şeyleri toplayıp geri dönüşüme veriyor, ekonomiye değer katıyorlar. Elbette işsizlikten bunlar mecburen çöp toplayıcılığı yapıp nafakalarını kazanıyorlar. Ama yaptıkları öyle basit birşey değil. Bunları takdir ve taltif etmek lazım.

** UĞUR PİŞMANLIK

Nüfus cüzdanında Tarsus yazmasa da birçok Tarsus'ludan daha Tarsus'ludur o. İkamet ettiği kenti seven, bu kentin gelişmesi, kalkınması için çaba harcayan, bunun için yayınlar yapan bir hemşehrimiz. Yıllardır birçok işte çalışmış. Aşçılıktan fabrika işçiliğine kadar, insanlara yararlı olmaya çalışmış. Ancak en sonunda gazetecilik, basın yayın konusunda karar kılmış. Birçok yerel ve ulusal gazetenin temsilciliğini yada muhabirliğini,yazarlığını yapmış. Bunlar devam ederken kendi sahibi olduğu ARATOS adlı bir felsefe kültür dergisi çıkarmış. Bu konuda 10 yıldan fazla süredir aralıksız yayın yapmış. Tarsus'un birçok değerlerini ortaya çıkarmış. Mesela Tarsus'un Çıplak mahallesi, Hollyvod mahallesi gibi şimdilerde gençlerin bilmediği eski tarihlerini araştırmış. Yine onlarca kitap yayınlamış, Aratos ise 60. Sayıya ramak kalmış. Geçen hafta Aratos dergisi bugüne kadar çıkardığı yayınlara bir yenisini daha ekledi. Bugüne kadar 25 kitap yayınlayan dergi, Köy Enstitülü öğretmen İbrahim Aydın'ın 1974 yılında yayınlanan "Beşik Kertmesi" adlı romanını 40 yıl sonra yeniden yayınlayarak bir sürpriz yapmıştır. Bu çabalarını takdirle karşıladığımız Uğur Pişmanlık'ın hayatından kısa bir kesit sundum. Tüm bunlar bile onun teşekkürü hakettiğini gösteriyor.

** BAYRAM DENİZ

Yine Yenimahallede Mavi bulvar üzerinde bir kahvehane var. Burayı Bayram Deniz adında bir vatandaş işletiyor. Berdan Tekstil'de çalışmış, fabrika kapanınca kahvehane işletmeye başlamış. Günlük 350-400 çay satıyor. Yani günde bazen 500 tane bardak yıkıyor. Çay bardağının dışında birde su bardaklarını yıkamak gerekiyor. Buda hem zaman kaybı, hem işçiliğin artması, hem de su sarfiyatının fazla olması demek.

** LEYLA ÖZİŞ VE SERPİL DEMİR.

Leyla Öziş, gazetecilikten emekli olduktan sonra hayattan kopmamış, önce Serpil Demir hanımla Cafe işletmeciliğine başlamıştı. İkisi de TAFAD'da aktif üye ve sanatçı olarak türkülerimizi seslendirmektedir. İkiside hayatın ağır yükünü sırtlamış, ciddi sağlık sorunlarını aşmış, buna rağmen neşelerinden taviz vermemiş hayat dolu iki hanımefendidir. Serpil hanımın kökeni bankacılıktan gelmektedir. Kendisi şu an kapanmış olan eski bir bankanın Tarsus'ta yetkilisi olarak uzun yıllar görev yapmış ve emekli olmuştur. Daha sonra serbest ticaret yapan, Cafe işleten Serpil hanım, Kırkkaşık bedesteninde yurtiçi ve yurt dışından gelen insanlara Tarsus'u ve Tarsus Kaynarını tanıtmakta, gönüllü turizm elçiliği yapmaktadır. Bu nedenle Leyla hanıma da, Serpil hanıma da teşekkür ediyorum...

Tüm hemşehrilerimizin böyle olumlu işler yaparak teşekkürü, takdiri haketmesi dileğiyle sağlıklı, mutlu, huzurlu, başarılı günler diliyorum.

Yakup Boncuk