Başkan Kocamaz Basında Sansürün Kaldırılışını Kutladı

tarsusyerelhaber.com || Tarsus Belediye Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Burhanettin Kocamaz, 24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılışının 105. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, basında sansür uygulamasının kaldırılışının yıl dönümünü kutladığını belirtti. 

Basının yaşamın vazgeçilmez unsurlarından birisi olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, "Onların ne zor şartlarda hizmet verdiklerini biliyoruz, görüyoruz, yaşıyoruz" dedi. Tüm gazetecilere başarılar dileyen Başkan Kocamaz, "Ben bütün gazetecilere bu zahmetli görevlerinde başarılar diliyorum.

Bir ülkenin bir kentin geleceğini yönlendirmek basının elinde. Basın olayı iyi değerlendirirse objektif yaklaşırsa o ülkede yaşayan insanlarda doğru bilgilendirilmiş olur. Ancak yanlış yönlendirirse o zamanda vatandaş yanlış bilgilere sahip olmuş olur. Basın hiçbir zaman kendi şahsi düşüncelerini, kaprisini, kin ve nefretini topluma dikte ettirmeye ve aktarmaya çalışmamalı, üslubunu iyi seçmeli, insan onurunu kırıcı, zedeleyici, aşağılayıcı tavırlar takınmamalıdır. Zira basının hür olması herkese ulu orta saldırma hakkı olarak değerlendirilemez. Basın halkı yönlendirirken olaylara objektif olarak bakmalı ve olayları saptırmadan halka doğruları anlatmalıdır. Mersin'de gerçekten zor şartlarda verilen bu mücadelede özellikle kentin problemlerinin çözümü noktasında bir ortak payda etrafında birleşilmesi en büyük arzumuzdur. Basın camiasının büyük çoğunluğunun bu hassasiyetle hareket ettiğini biliyoruz ve bugüne kadar göstermiş oldukları gayreti bundan sonra da göstereceklerine inanıyoruz. Bir kez daha 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının 105. yıldönümünü kutluyor, başarılar diliyorum" ifadesini kullandı.