Okaç Çalışkan Açıklamalarda Bulundu

tarsusyerelhaber.com ||  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Üyesi Tarsus Medya Mensupları Derneği, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı. TÜRKİYE'DE BİN KİŞİDEN 73 KİŞİ GAZETE OKURKEN, TARSUS'TA 30 GAZETEDEN SADECE 3 GAZETE RESMİ İLAN ALIYOR, ONLARDA AĞIR DENETİM VE VERGİ ALTINDA EZİLMEKTEDİRLER.

Medya Mensupları Başkanı Okan Çalışkan, “Dünya Gazeteler Birliği (WAN) verilerine göre 1000 kişiden 600 kişinin gazete okuduğu ülke olmayı çok isterdik” dedi. Çalışkan sözlerini şöyle sürdürdü, “Maalesef bugün gazete okuma şampiyonluğunu Norveç elinde bulundurmakta iken, Ülkemizde ise 1000 kişiye 73 gazete düşmektedir ve bu rakam Türk halkının yeteri kadar okumadığını da ortaya koymaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde yerel gazeteler, yaygın gazetelerden daha çok satmakta iken, Türkiye‘de bunun tam tersi olması üzüntü vericidir. Bugünkü yaygın medya patronlarının gazetecilik kökeninden gelmemesi nedeniyle ulusal medya halkımızın nezdinde kan kaybederken yine Yerel medya üzerinde de oluşan baskılar yüzünden basın giderek içine kapanmakta, güvenirliğini yitirmekte, toplumun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dili özelliğini gün geçtikte yitirmektedir. Yazılı basın sektörü, gazete satışından ziyade, almış olduğu ilan ve reklamlarla ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Gerek Basın İlan Kurumu, gerek özel sektörden alınan reklam ve ilan gelirleri yazılı basına oldukça büyük destek sağlamaktadır.

Ancak ülkemiz genelinde Basın ilan kurumundan ilan alan gazete sayısı alamayan gazetelerin kat kat altındadır. Örneğin, Tarsusta yaklaşık 30 gazeteden sadece 3 gazete resmi ilan almaktadır. Ancak, Remi ilan alan üç gazetemizin sigortalı işçi sayıları ve ağır denetim ve koşulları bu gazetelerimizin de yeteri kadar destek alamadığını ortaya koymaktadır. MEDYA TOPLUMUN GÖREN GÖZÜ, İŞİTEN KULAĞI VE KONUŞAN DİLİDİR Bu gerçekler ışığında ülkemizde 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın bayramı kutlaması çerçevesinde, Sansürü “bendensin yada değilsin” manasıyla bugün daha fazla hissettiren güçler, adeta gazetecilere verdikleri ihale, işletme ve benzeri özgürlüklerle şerefli gazetecilik mesleğini ve mensuplarını adeta uysal ve evcil bir duruma getirmiştir yine yerel basına bir katkı sağlayacak ekonomik gücü elinde bulunduramayan meslek örgütlerinin de gazetecilerin gününü bir basın bülteni ile kutlayarak geçiştirmenin ahlaki olmadığını düşünüyoruz. Siyasilerin daha önce TBMM’ne sunduğu yerel medyanın sıkıntılarını içeren raporların önce komisyona oradan da ne zaman genel kurula geleceğini merakla ve ümitsizce beklerken ülkemiz genelinde yayınlanan yaklaşık 2300 gazetenin imdat çığlığı attığını tekrar hatırlatıyor, 24 Temmuz basından sansürün kaldırılışı ile başlayan ve daha sonra Gazeteciler ve Basın bayramı olarak kutlanan günü gerçek bayram tadında kutlayacak gün olarak beklediğimizi buradan iletiyoruz.