Ramazan Pidesi

Pide artık her ayda çıkıyor. Sadece Ramazan ayına mahsus olmaktan çıktı.. Ancak yinede İftar sofralarının vazgeçilmezi olan Ramazan Pidesi bugünlerde sofralarımızı daha sık süslemeye, yemeğimizin yanına azık olmaya başladı. Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi kentimizde de Ramazan pidesini alabilmek için iftara yakın fırınlara akın eden vatandaşlar birbirleriyle yarışır. Fırınların önünde Pide sıralarına özellikle akşama doğru saat 19.00-20.00 arası daha çok rastlıyoruz.

İşinden çıkan insanlar evine giderken iftarda yiyeceği ekmeğini de beraberinde götürmek istiyor. Bundaki bir başka amaç ise Ramazan pidesini sıcak sıcak yemek.. Oysa sıcak ekmek mideye zararlıdır. Hazmı zordur. Bunu düşünmeyiz de sıcak olsun, küncülü (susamlı) olsun diye istekte bulunuruz. Çünkü Ramazan pidesi sıcak yenir, üzerinde de bol küncü olması gereklidir. Bizler böyle görmüş, böyle alışmışız bir kere..(Her ne kadar zararlı denilsede) Birde bu küncülü sıcak Ramazan Pidesini almak için sıralarda, uzur kuyruklarda beklemek vardır. Bu ekmeği almak için fırınlar önünde kuyruklar oluşurken, pide almak için bekleyen vatandaşlar, Ramazan ayında pide kuyruğunda olmanın farklı bir huzurunu yaşarlar. Çünkü İftar vaktine kadar ekmek kuyruğunda beklerken vakit bir başka geçer. Sanki az sonra iftar vakti gelmişte akşam ezanı okunacakmış gibi telaşlanırız. Kimi zamanda ekmek kuyruğunda sıramızın gelmesini beklerken yeni simalarla,yeni yüzlerle tanışırız. Aynı mahallede olmamıza rağmen daha önce karşılaşıp tanışmadığımız veya uzaktan birbirimizi görüp "bir merhaba" bile diyemediğimiz insanlarla Ramazan Pidesi için girdiğimiz kuyrukta tanışırız. Oracıkta birbirimize "Merhaba.." diyerek adımızı söyler, tokalaşırız.. "Ramazanınız mübarek olsun, Orucunuz Allah katında kabul olsun" diyerek birbirimizin orucunu, Ramazan ayını hayırlarız.

Ramazan ayının güzelliğinden, iftar vaktini beklemenin dayanılmaz hazzından ve sıcacık küncülü pidelerden bahsederiz.. Yine bir başka gün ekmek kuyruğunda Ramazanın son günlerine gelindiğinde, bu kez "Bayram geliyor. Ne mutlu orucumuzu tuttuk, yeni bir bayrama kavuşacağız" deriz. Yada "Bayram geliyor, çoluk çocuğa bayramlık alınacak, eve şeker lokum, çikolata alınacak, dünürlere hediye alınacak" gibi masraf gerektiren şeylerden de bahsederiz. Velhasılı 10-15 dakika beklediğimiz fırın önlerinde Ramazan Pidesi alacağım derken birçok güzellikler yaşarız. Hem de hiç tanımadığımız insanlara bile hayatımızı anlatmaktan çekinmeyiz. Çünkü bu mübarek günlerde Ramazan Orucunun getirdiği o duygusal ortamda, her tanıştığımızı, her karşılaştığımız insanı kendimizden biri gibi görür içimizi dökeriz. Tüm bunları yaşamamızdaki etken Ramazan ayı olması ve Ramazan pidesi için sırada oluşumuzdur. Ramazan pidesini imal etmekte zordur. Her ne kadar unu mayası olduğu gibi yerine göre yumurtalısı da vardır, bol küncülüsü de.. Ekmeği yapan ustalar birde pide ekmeğin üzerine tırnaklarıyla şekil verdiklerinden dolayı bu ekmeğe "Tırnak ekmeği" diyenlerde vardır. Bu ekmeği pişirilen fırınında ateşi önceden ısıtılmış fırınlarda 180 derece olmalıdır ki,ekmek lezzetli olsun. Yine ekmeğin lezzetli olması için kimisine göre taş fırınında ekmeğin odun ateşiyle pişmesi gereklidir. Tavada ve akaryakıt kullanılarak pişiriliyorsa tadı iyi olmaz diyenlerde vardır. Fiyatına gelince.. Somun ekmek gibi aynı değerde tutulamaz Pide ekmeği.

Çünkü işçiliği zordur, üzerine küncü atıldığından,yumurtalı yapıldığından ek katkı maddeleri konulduğundan onun fiyatı fazladır. Fırıncılar Ramazan pidesine ilginin yoğun olduğunu pidenin Tarsus'ta 70 kuruşa satıldığını , somun ekmeğin ise yine 70 kuruş olmasına rağmen 40,50, 60 kuruşgibi fiyatlara satıldığını söylüyorlar. Tabi bizler Tarsus, Mersin ve Adana'da oturanlar şanslıyız. Çünkü Zonguldak, Bartın gibi illerde pide ekmeğinin 300 gramının 1 TL 25 Kuruş'a, 500 gram pidenin ise, 2 TL'ye satıldığını öğrendik. Bugün sizlere Ramazana has bir ekmeğin öyküsünü anlattım. Kendimiz için, ailemiz ve çocuklarımız için nasıl sıcak pide alıp iftarda soframıza koyuyorsak, başkalarını da düşünelim. Mahallenizden, çevrenizden tesbit ettiğiniz insanları, kendimize Ramazan Pidesi alırken iki tane fazla alıp hayrınıza götürün. Hediye edin. Böylece hem onlarında gönlünü kazanmış, hemde Ramazan ayında değişik bir güzellik yaşamış olursunuz. Allah hayırlarınızı şimdiden kabul eylesin.