Seçer TBMM'de Konuştu

tarsusyerelhaber.com || TBMM Tarım Komisyonu'nun CHP'li üyesi Vahap Seçer, Meclis Genel Kurulu'nda çiftçilerin sorunlarının araştırmasına yönelik önerge hakkında CHP grubu adına bir konuşma yaptı. Konuşmasında tarımsal üretim, hayvancılık ve destek ödemelerinde yaşanan sorunları anlatan Mersin Milletvekili Seçer, AKP'nin karnesinin zayıf olduğunu söyledi. 

Seçer, Türkiye'de tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın devamı ve sürdürülebilirliği için mutlaka üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. AKP iktidarları döneminde Türkiye ekonomisindeki ortalama büyüme oranının yaklaşık yüzde 5 iken, tarım sektöründeki büyümenin sadece yüzde 2.2'lerde kaldığını belirten Seçer, üreticilerin en fazla mağdur oldukları konuların başında ise girdi fiyatlarının artış hızının geldiğini ifade etti. Seçer, şöyle dedi: "Türkiye genelinde bugünlerde tahıl, hububat hasadı yapılıyor. Bundan on yıl önceki durum buğday, ekmeklik buğday, fiyatlarına bakın bir de bugünkü fiyatlara bakın; 2-2.5 kat gibi bir fark var. Yani o gün 25-30 kuruş civarlarında olan buğday fiyatları, bugün 65 kuruş civarında. Ama mazot fiyatına bir bakın, o gün 1.1 lira olan 1 litre mazot, bugün 4 liranın üzerinde. Gübre fiyatlarına bakın; O gün kilosu yaklaşık 100 kuruş olan gübrenin bugünkü fiyatı 400 kuruş. Yani 4 kat artmış. Akaryakıt 4 kat artmış, tarım elektriği 4 kat artmış, zirai ilaç fiyatları 4 kat artmış ama tarım ürünlerinin fiyatı yaklaşık 2-2,5 kat artmış. Adalet bunun neresinde?"

seçer tbmm de konuştu
HİÇ Mİ ALLAH'TAN KORKMUYORSUNUZ?

AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin çarpık tarım politikasının ithalat ağırlıklı olarak sürdürüldüğünü vurgulayan Seçer, iktidar partisinin çiftçi sorunlarının araştırılmasına yönelik Meclis'te bir komisyon kurulmasına gerek olmadığı yönündeki eğilimine tepki gösterdi ve şöyle devam etti: "Türkiye AKP iktidarında saman ithal etti mi. Evet etti. Bu Hükümet döneminde et ithalatı oldu mu? Evet oldu. Bu Hükümet döneminde karpuz ithal ediliyor mu? Ya domates, limon, çilek ithal ediliyor mu? Evet maalesef ediliyor. Yağlı tohumlara, her yıl 4 milyar lira ithalata para veriliyor mu? Çukurova, Hatay pamukla anılırdı. Türkiye'nin 4 milyon ton kütlü pamuk üretimi vardı. Bakın, bugün havza bazlı üretim destekleme modeline geçildiği halde özel olarak yağlı tohumlara fazla destek verildiği halde, hala yakalanan rakam 2.5 milyon ton. Bu ülke tarım ülkesi, bu ülke hayvancılık ülkesi; mera bırakmadınız! Nasıl 'Tarımda hiç sorun yok' dersiniz? Hiç mi Allah'tan korkunuz yok?"

OLAN ÜRETİCİLERE OLDU

Yine AKP iktidarı döneminde "sıfır sorun" iddiasıyla yola çıkılan dış politikanın iflas ettiğini ve Türkiye'nin dost komşusu kalmadığını belirten Seçer, hükümetin Suriye ve AB'ye yönelik politikalarını örnek olarak gösterdi. Seçer; "Rusya'yla Suriye ilişkilerinden dolayı arayı gerdiniz. AB'ye Gezi Parkı olayları nedeniyle kafa tuttunuz. Peki biz yaş sebze meyve ihracatımızı nereye yapacağız? Suriye üzerinden on ülkeye ihracat yapıyorduk, şimdi oradan transit ticaret bile yapamıyoruz. Üreticilerimize yazık değil mi günah değil mi? Taşımacılık yapanlara yazık değil mi?" diye sordu.

KARNENİZ ZAYIF

Hayvancılıkta da benzer bir tablonun yaşandığını vurgulayan Seçer, devletin dağıttığı sıfır faizli kredileriyle kurulan birçok hayvancılık işletmenin iflasın eşiğine geldiğini söyledi. Kredilerle alınan süt ineklerinin çoğunun kesime gönderilme noktasına gelindiğini belirten Seçer, "Daha önceden üretici 1 litre süt satardı ve 1,5 kilo yem alırdı; şimdi, 1 litre süt satıyor, 1 kilo dahi yem alamıyor. Tarım ve hayvancılık konusunda AKP'nin karnesi zayıf" diye konuştu.

TORBADAN DOLANDIRICILIK ÇIKTI Seçer, torba yasadaki düzenleme ile Tarım Kanunu'nun kabul edildiği 2006 yılına kadar idari ve adli soruşturmalar nedeniyle destekleme alamayanlara destekleme ödemesinin yapılmasının önünün açıldığını da hatırlatırken, "İlgili kurumlar 2006 yılına kadar gerçekten üretim yapılıp yapılmadığını nasıl ortaya çıkartacak?" diye sordu. Seçer, "Burada bir mağduriyet var ama bu elmayla armudu nasıl ayıracaksınız? Şimdi, her işte olduğu gibi işinizi zamanında yapmamışsınız. Yani işi kendi haline bırakmışsınız, doğru dürüst denetimler yapmamışsınız. Doğru dürüst evrak incelemeleri yapmamışsınız, doğru dürüst icmaller yapmamışsınız. Babanınız malı gibi bu desteklemeleri ödemişsiniz ya da gerçekten hakkı olan üreticiye o ya da bu gerekçeyle ödememişsiniz; şimdi sorunlar birikmiş, birikmiş ve dağ haline gelmiş, şimdi bunu çözmeye çalışıyorsunuz. Bu saatten sonra geçmiş olsun" şeklinde konuştu.