Başlık Parası Hala "Baş Belası"

Durup dururken hem de şu mübarek Ramazan ayında "Başlık parası" konusu da nereden çıktı diye soranlarınız olabilir. Konumuz ve gündemde en sıcak gelişme Başlık parası olunca, bizde siyasi gelişmeleri ve diğer konularımızı biraz öteleyip bugün köşemize Başlık Parası'nı aldık.

Bu konuda yapılan araştırma ve istatistiklerde Türkiye'de başlık parası verilen evliliklerin oranı 2006 yılında yüzde 10,2 iken, 2011 yılında yüzde 15,3'e yükselmiş.. Bu nedenle 21.yüzyılda ve 2013 Türkiyesin de başlık parası hala "baş belası" Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, 18-24 yaş arası gençlerin evliliklerinde yalnızca resmi nikah kıyılan evliliklerin oranı 2006 yılında yüzde 8,2 iken, 2011 yılında yüzde 1,3'e geriledi. Söz konusu dönemlerde yalnızca dini nikah yaptıranların oranı da yüzde 7,4'ten yüzde 5,6'ya düşmüştür.

Evlilikler arasında en yüksek oranı hem resmi, hem de dini nikah kıyılan evlilikler oluştururken, 2006 yılında yüzde 83,1 olan bu evliliklerin oranı 2011 yılında yüzde 93,1'e yükselmiştir. Söz konusu dönemde başlık parası verilen evliliklerin oranı da artmış.. 2006 yılında yüzde 10,2 olan başlık parası verilen evliliklerin oranı 2011'de yüzde 15,3'e çıkmış.. Söz konusu dönemde akraba evliliği oranı da yüzde 21,2'den 25,8'e yükseldi. Eşlerin evlilik kararlarına bakıldığında da, ailesinin onayını alarak kendi seçimi ile evlenenlerin oranı yüzde 49,4 olurken, ailesinin rızası dışında kendi seçtikleri kişilerle evlenenlerin oranı yüzde 4,9 olmuştur.. Tüm bu istatistiki bilgilerden sonra BAŞLIK PARASINI dinen de sorgulayalım.

Başlık parası almakta mahzur var mıdır? Kızın babasının veya akrabasının nikaha veya kızı vermeye razı olmaları için damattan istedikleri para veya mal rüşvet olur. Rüşvet ise haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Rüşvet alan da, veren de Cehennemdedir.) [Taberani] Erkek de, kız da evlattır. İnsan, evladının mesut olması için elinden gelen yardımı yapmalı, damattan para almak yerine, gücünün yettiği nispette damada yardım etmelidir! Kız evladın kıymeti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Kimin kız çocukları olur, onların sıkıntılarına katlanır, iyi yetiştirir ve dengi ile evlendirirse, bu kız çocukları onun için Cehenneme perde olur" denilmektedir. Üstelik başlık parası yüzünden evlenemeyenler, kötü yola düşenler görülmektedir. Evliliği zorlaştırmak günahtır.

** 

İki gündür yerel ve ulusal gazetelerimizde çıkan haberleri okumuşsunuzdur. "Başlık parası yüzünden öldürüldü.." diye başlık atan gazeteler Tarsus'a bağlı Yeşiltepe Beldesinde, 43 yaşlarındaki bir gencin iki kişi tarafından öldürüldüğünü yazmaktadır. G.Y. ile 4 ay önce resmi nikah yaptığı ileri sürülen Ender Yıldırım'ın öldürülmesiyle ilgili eşinin akrabası olduğu belirtilen ve isimleri henüz belirlenemeyen 2 kişinin arandığı kaydedilmekte...

Olayın derinliğine indiğimizde Ender Yıldırım'ın 8 ay önce sevdiği Doğulu bir ailenin kızı olan Güneş'i kaçırıp evlendiği ve üç ay öncede resmi nikah kıydığı bilgilerine ulaştık. Eşiyle birlikte tarım alanlarında çalışan ve nafakasını çıkaran Ender'in kaçırdığı kız nedeniyle başlık parası ödediği, ancak kendisinden istenen yüklü miktardaki başlık parasının yarısını ödeyemediği, bu yüzden çıkan tartışmada hayatını kaybettiği iddia edilmektedir.

İşin bir başka dramatik yanı ise yeni evli çiftin bebek sahibi olmaya hazırlandıkları, genç kadının hamile olduğudur. Yani birbirini seven iki genci ayıran 21. Yüzyılda başlık parası olmaktadır. Doğu ve Güneydoğu illerinde günümüzde bile uygulanmaya devam eden başlık parasının Tarsus gibi modern bir kentte de uygulanmaya devam edilmesi akıllara durgunluk vermektedir.

Her ne kadar çağ dışı ve geri kalmış bir uygulama olarak bunu algılasak da, maalesef günümüz Türkiye'sinde yaşanan acı gerçeklerin başında gelmektedir bu "Başlık Parası.." Ve bu yüzden hala gençler öldürülmekte, sevenler ayrılmaktadır. Sanırım bu önemli konuyu çözmek için hükümetin bir çözüm yolu bulması gerekmektedir..