Ağustos Türk'ün Zaferidir

tarsusyerelhaber.com || 30 Ağustos 1922, Aziz Türk milletinin Kuvay-ı Milliye ruhuyla topyekün ayağa kalktığı ve milli mücadeleyi zaferle taçlandırdığı gündür. Doğu-Batı, Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımı yapmadan, vatan toprağımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi'nin 91. yıldönümünü milletçe birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. 4 yıl süren I.Dünya savaşı aleyhimize sonuçlanmış, dört bir cephede savaşan ordularımız, yenik sayılmış ve Mondros'ta Türk'ün ölüm fermanı imzalanmıştır.


Vatanı ve milleti için cephelerde şehit düşen, yiğit Anadolu çocukları, arkalarında gözü yaşlı analar, öksüz çocuklar, umutları tükenmiş, aksakallı ihtiyarlar, mutluluğu yaşamamış yavuklular ve perişan bir toplum bırakmışlardır. Kısacası; Anadolu topyekûn bir cenaze evine dönmüştür. Köyler ve kentler yakılmış, yıkılmış, yokluk ve açlık Türk milletini kırıp geçirmiştir. Bunu fırsat diye düşünen, bütün batı dünyasının, vatanımızı işgale yeltendiği bir sırada; "Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim. Ey Türk vatanı, sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin, hepimiz senin için fedaiyiz." diyen Atatürk, Kurtuluş savaşını başlattı. 7'den 70'e bütün Anadolu, silaha sarılıp ayağa kalktı. Mustafa Kemal önderliğinde milli bir ordu meydana getirdiler. Bu ordular sayesinde, Anadolu toprakları düşmandan temizlenmiş, vatanın her karış toprağı, Türk kanıyla sulanmıştır. Türk'ün Kurtuluş savaşı, 20.yüzyılın en büyük, var olma, yok olma savaşıdır. Büyük zafer sonrası, Atatürk önderliğinde, aziz Türk milletinin kurduğu Cumhuriyet, çok kısa sürede büyük gelişmeler göstermiş, dünya milletleri arasında saygın yerini almıştır. Ancak son yıllarda yaşadığımız sıkıntılar ortadadır. Dün karşımızda diz çöken milletler, bugün bizim önümüze dayatmalarla bazı konuları getirmekte ve maalesef zorla da olsa, kabul ettirmektedirler. Demek ki, doğru gitmeyen işler vardır. O halde Türk'ün yeniden titreyip, kendine dönmesi gerekmektedir. Ama bu tavır, dünya milletlerinin korkulu rüyasıdır.

Onun için de bu ülkeyi bölmek yolunda, ellerinden gelen her fırsatı değerlendirmeye çalışmaktadırlar. Güneydoğudaki malum katiller ve onların yandaşları artık İstanbul'da, İzmir'de, Mersin'de, Ege sahillerinde, Antalya'da, Gaziantep'te ve daha pek çok ilimizde ortaya çıkarak niyetlerini açıkça ortaya koymakta, aziz vatanımızı bölme provaları yapmaktadırlar. Oysa büyük Türk düşünürü Ziya Gökalp, "Kürtleri sevmeyen bir Türk varsa, o Türk değildir, Türkler'i sevmeyen bir Kürt varsa o Kürt değildir." diyerek etle tırnak misali olduğumuzu, farkımız olmadığını ortaya koymaktadır. O halde Türk devletinin varlığını sürdürmesi için 30 Ağustos ruhuna sahip çıkmamız şarttır. 30 Ağustos mücadele ruhudur, 30 Ağustos istiklal ruhudur, 30 Ağustos birlik ruhudur, 30 Ağustos Türklük ruhudur. Bu vesileyle bu mücadelede emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, göğüs göğüse çarpışan tüm şehitlerimize, gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, Yüce Türk Milletinin ve Tarsuslu hemşerilerimizin 30 Ağustos Zafer bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.


Mustafa Tekin ÇELİK 
                                          
MHP Tarsus Belediye Başkanı A.Adayı