Talay Gerçeği

Mustafa İstemihan Talay.. Tarsus'un önemli siyasetçilerinden ve ülkemizin yetiştirdiği ender devlet adamlarından biridir o.. Bakanlık yaptığı dönemleri hatırlıyorum da...18,19,20, 21. Dönemde mecliste bulundu. DSP-ANAP-MHP hükümetinde bakanlık yaparken Tarsus ve Mersin başta olmak üzere Mersin'in tüm ilçeleri, köyleri, beldeleri birçok esere kavuştu. Okullara bilgisayardan kütüphane kurulmasına, yol, su, elektrik sorunlarının çözümüne kadar her hizmette adı ve emeği vardı.

Talay'ın Bakanlık döneminin sona erip hükümetin değişmesinden sonra, yani Talay gidince inanın Tarsus ve Mersin öksüz kaldı. Onun Kültür bakanlığından ayrılmasından sonra elbet yeni bakanlar geldi. Ama hepside Tarsus'u es geçtiler. Çünkü insana ne fayda gelirse kendi toprağından geliyor. Halk tabiriyle Talay'da bizim toprağımız olduğundan ondan çok yararlar, hizmetler gördük. Bugün gelen bakanlar onun bıraktığı eserlere bile sahip çıkmıyor, çıkamıyor, yarım kalan hizmetleri tamamlanması için çaba sarf etmiyor.

Turistler Tarsus'a iki saatliğine de olsa geldiklerinde burun kıvırıp ne Antikyolu beğeniyor, nede tarihi evleri. Bugünlerde kentimize gelenler "Bunlar dökülüyor, niye bunlara bakmadınız, niye boyamadınız" diyenler oluyor. Gel de Talay'ın Kültür Bakanlığı dönemini mumla arama.. Bugün o dönemler geride kaldı. Ama Talay yine aramızda..Hem de bu kez Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak...

Talay, Geçtiğimiz ay başladığı Mersin İl geneli seçim çalışmalarına devam ediyor. Bölgeyi çok iyi tanıyan birisi olarak Talay, Mersin'in coğrafi konumuna dikkat çekerek, Toros dağlarından-Akdenize, Adana ilinden-Antalya iline kadar toplamda 15.853 km2 geniş bir yüz ölüçümü ve son resmi sayımlarda il geneli nüfus sayısının 1.682.848 kişi gibi bir yoğunluğa sahip olduğunu ifade ederek, İl yüz ölçümünün %87'sinin dağlık bir alana sahip olmasının bir avantaj değil dezavantaj olduğunu belirtmekte. 2014 yılı mart ayında yapılacak yerel yönetim seçiminde başkan seçilecek kişinin böylesine önemli bir coğrafyayı ve bu coğrafyada yaşayan yurttaşları her yönü ile çok iyi tanıması, bilmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Talay, Milletvekilliği dönemlerinden T.C. Kültür Bakanlığı yaptığı dönemlere kadar, ülke genelinde olduğu gibi Mersin'e de gerekli önemi verdiklerini söylerken bizde o günleri unutmadık.

Talay, Özellikle 1995- 2002 yılları arasında tüm Mersin il genelinin kalkınmasında önemli hizmetler yaptıklarını ifade ederek, ''Bizler yıllarca gözardı edilen kırsal alandaki köylerimiz başta olmak üzere yol, su, elektrik, telefon ve teknolojik imkanları köylerimize kazandırdık. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak, hemen hemen her köyümüze alt yapı hizmetlerinin yanında, sağlık merkezleri, okullar, kütüphaneler kazandırdık. Bu hizmetlerimiz Cumhuriyet tarihimizde yapılmış ikinci bir atılım olarak değerlendirilebilir. Beldelerimizin sorunlarına da ilk el atan bizler olduk, ilçelerdeki hemen her imkanları beldelerimize kazandırmak için önemli adımlar attık. Sahil kıyılarında Beldelerimizin ekonomisinin turizm ile canlanması için bizden istenilen tüm hizmetleri deyim yerindeyse hemen yerine getirdik. Turizm alanları kapsamlarındaki tarihi mekanları restore ederek oralara ulaşımın daha rahat yapılabimesi için yollarını, içme sularını ve elektrik imkanlarını sağladık; Tesisler açılmasını teşvik ettik. Bugün ilimizdeki bu mevcut durum halen bizlerin sağladığı imkanlarla devam etmektedir. Mersin turizminin yanı sıra gerek sanayi dallarını ve gerekse kültürel, sanatsal alanlarını da mersine yakışır duruma getirdik.

Kültür merkezleri kazandırmadığımız hemen hemen ilçe yok denilecek kadar azdır. Ayrıca şu konununda bilinmesini özellikle istiyorum; Bugün Türkiye'nin 3'ncü büyük Kültür Merkezi Mersinimizdedir. Mersin limanından sahil bandına, arıtma tesisleri alt yapılarına, hastanelerimizin eksik polikliniklerinin giderilmesi, son teknolojik cihazların sağlanarak donatılması ve Üniversitemize yaptıklarımız inkar edilemez gerçeklerin başında yer almaktadır.'' diyerek geçmişteki çalışma ve faaliyetlerini özetlemektedir. Talay, ''Tüm Mersinli kardeşlerimin şunu çok iyi bilmesini istiyorum; Toros dağlarının zirvesindeki bir köylü yurttaşımıza da kent merkezindeki yurttaşımızı da kapılarımız her zaman sonuna kadar açık olacaktır. Çünkü bizlerin geleneğinde hoşgörü, tevazu ve misafirperverlik vardır. Mersinimizi hep birlikte el ele vererek yönetmek bizlerin asli görevidir. Bu nedenle Mersinimizi hak ettiği değerlere kavuşturacağımızdan kimsenin en küçük kuşkusu olmasın'' dedi.

Bugün Talay'ın hem geçmişteki bakanlık döneminden ve hizmetlerinden, hem de Mersin Büyükşehir için, Mersin'in ilçeleri için Belediye başkanı olduğu takdirde yapacağı hizmetlerden bahsettik. Bugün Talay'ın geçmişteki hizmetlerinden aldığı başarı diploması ve referansı sadece yerel bazda değil, ulusal bazda da Basın -Yayın organlarının dikkatini çekiyor, haber değiri buluyor. Mesela bir haftadır bazı başkan adaylarının paralı ilan ve reklamları basında yer alırken Talay'ın faaliyetleri, gezileri ve görüşleri ise bölge baskılarında değil, ulusal basının Türkiye baskılarında yer almaktadır.

Ulusal basındaki arkadaşlar, tamamen kendi hür iradeleri ve maddiyat gözetmeksizin Talay'ı gündeme taşıyıp "Eski bakan Talay, en güçlü aday" diye yazarak ve başlık atarak vefa örneği sergilemekte.. Bu da bizlerin dikkatinden kaçmıyor.. Bugün gündemimize eski Bakan, yeni Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı hemşehrimiz M. İstemihan Talay'ı aldık. Şahsen bir Tarsus'lu olarak Mersin Büyükşehir belediyesine Tarsus'lu bir hemşehrimizin başkan olmasını parti ayrımı yapmadan ve parti gözetmeden canı gönülden isterim. Benim gönlümdeki aday adayı da Mustafa İstemihan Talay'dır.. Kendisine kolaylıklar ve başarılar diliyorum.