30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkuyla Kutlandı

tarsusyerelhaber.com || Tarsus ve Çamlıyayla Belediyesinin ortaklaşa organize ettiği 13’ncü Geleneksel Zafer Şöleni Sebil Zevzek mevkiinde coşkuyla kutlandı. 10 binlerce kişinin katıldığı şölen saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı ve Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla devam etti. Saat 15.00’da start alan program Türkmen oyunları ile şölene renk katıldı. Ödüllü Türkmen oyunlarında vatandaşlar hediyeleri kapmak için kıyasıya mücadele etti. Çok sayıda çadırların kurulduğu şölen alanına giren protokol üyeleri, davul zurna ve konfeti yağmuru altında girdi. Programın ilk konuşmasını yapan Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, dünya ve Türk tarihinde çok önemli olan Ağustos ayında Zafer Şölenin 91’nci yıldönümünü kutlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Başkan Tepebağlı, “Bir milletin var oluş, mücadelesini, şanlı, inançlı ve bir o kadar da gözü kara ordusu ile doruğa eriştirdiği, büyük taarruz ile başlayıp 30 ağustos Zaferi ile taçlanan Büyük Zaferin 91. Yıl dönümünü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü aynı şevk ve heyecan ile kutlamaktayız.

tarsus 30 ağustos kutlandı

Bugün Türk milletinin varlığına kasteden bedbahtların nasıl bir ders aldıklarını, kahraman Türk milleti ile Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyetine giden yolda önlerine çıkan engelleri nasıl temizlediklerini bütün dünyaya gösteren o muhteşem zaferin yıl dönümü. Bu büyük günü anlamak, yaşamak ve kutlamak tarihe karşı bir görev olduğu gibi bu günü ortaya çıkartan düşmanlarımız içinde bir hatırlatma günü olacaktır” dedi. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise büyük zaferden bu yana 91 yıl geçmiş olmasına rağmen zaferin belleklerde güncelliğini koruduğunu, bütün şehit ve gazileri rahmetle andıklarını söyledi. Başkan Kocamaz; “Bu bir zafer şölenidir. Herkesin bu zaferi coşkuyla kutlamaya, eğlenmeye, stres atmaya ve ecdadımızı yadetmeye hakkı vardır. Ancak şunu da herkesin bilmesi gerekir ki, Mersinliler için, yeni bir zafer 30 Mart 2014 tarihindeki büyükşehir ve 13 ilçeden alacağımız başarı haberi olacaktır. Zira Mersin makus talihini bu yerel seçimde sizlerin gayretiyle yenecek ve Mersin rahat bir nefes alacaktır. Bizler birlik ve bütünlük içerisinde olduğumuz sürece, Allah’ın izniyle hem oyunları bozarız, hem de engelleri aşar, problemleri çözer hedeflediğimiz sonuca ulaşırız. Bu vesileyle başta büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bize bu zaferi yaşatan bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, ruhları şad, mekanları da cennet olsun diyorum. Allah bütün şehit ve gazilerimizden binlerce kez razı olsun” ifadesini kullandı.

 Daha sonra söz alan Mersin Milletvekili Ali Öz ise bu zafer ve şölenin, bu toprakların ebediyen Türk yurdu olduğunun ve öyle kalacağının ifadesi olduğunu söyledi. Son olarak konuşan MHP Grup başkan Vekili Mehmet Şandır, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91. Yıl dönümünü, geçmişten bu güne yansıyan aynı ruh, gurur ve heyecan ile yad ettiklerini söyledi. Şandır, “Kutsal vatanımızın varlığı ve bağımsızlığının dünyaya kabul ettirildiği 30 ağustos Zaferi’nin 91. Yıl dönümünde başta Gazi Mustafa kemal Atatürk olmak üzere bütün kurucu kahramanları, büyük Türk milleti için canlarını seve seve feda eden azizi şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnet duygularımla anıyorum. Bu toprakların vatan olması için canlarını hesapsızca feda eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyorum.

O ulvi kahramanlarımızı her daim şükranla, minnetle yad etmeyi bir borç bilerek, ülkemizin birliğinin daim olması temennileriyle, bize emanet edilen şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarımızın sonuna kadar savunucusu olacağımızın bilinmesini istiyor, aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu. Programın müzik etkinliğinde ise Atilla Yılmaz, Muazzez Ersoy ve Mustafa Yıldızdoğan seslendirdikleri parçalarla unutulmaz bir gece yaşattı. Geç saatlere kadar süren şölene katılanlar, zafer coşkusunu gönüllerince kutladılar.