Gülek 16. Karboğazı Zafer Şöleni

tarsusyerelhaber.com || Tarsus'a bağlı Gülek beldesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Karboğazı Zafer Şöleni bu yıl 17-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tarsus ve Gülek belediyesinin ortaklaşa organize ettiği etkinliktlerde bu yıl yerel sanatçılardan Kadir Somer,Ali Kınık ve ünlü türkücü Mustafa Yıldızdoğan sahne alacak.

Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle iki yıldır ara verilen Karboğazı Zafer Şöleninin bu yıl yeniden düzenlenmesi için hazırlıkların sürdürüldüğü öğrenildi. Törene MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli'yi de bu şölene davet ettiklerini ve Bahçeli'nin katılmasını beklediklerini söyleyen Gülek belediye başkanı ve Tarsus Belediye Başkan aday adayı Tekin Çelik "Çukurovanın kurtuluş destanının yazıldığı, ilk kıvılcımın yandığı yerdir Karboğazı.

gülek karboğazı zafer şöleni
İki yıldır Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle yapamadığımız buradaki etkinliğe tüm halkımız davetlidir.. Bu yıl bayram ertesine denk gelen şölenimizi yapmak için hazırlıklarımız sürüyor" dedi. Etkinliklere davet edilen MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli'nin katılımı halinde belediye başkan adaylarını da açıklaması bekleniyor.

TARİHÇESİ

Tarsus ve Mersin tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş şehirlerimizden biridir. Anıtlarıyla, kiliseleriyle, camileriyle tarihinin izleri hala taşımaya devam ediyor. Mersin/Tarsus/Gülek beldesinde bulunan Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı da büyük bir zaferin simgesidir. Pozantı'dan çıkamayan Fransızlar, Kuvayi Milliye tarafından sürekli taciz edilirken, Fransızlar Mersin'e gitmek için kaçmaya başlarlar. Kaçarlarken yanlarına Kumcu Veli'yi ve Gülekli Hatice'yi alırlar. Kumcu Veli ve Gülekli Hatice Elmalı Boğazı'na yönlendirmiştir Fransız askerlerini. Fransızlar, Karboğazı'nın dik yamaçlarında pusuya düşürülmüştür.

Bu olay Çukurova'nın kurtuluşunu sağlamış olup, aynı zamanda Ankara Antlaşması'nın imzalanmasına zemin hazırlamıştır. Mersin/Tarsus'un simgesel anıtlarından biri olan Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı, her yıl turistler tarafından ilgi görmektedir. Anıta Mersin-Tarsus kara yolundan ulaşılmaktadır. Gülek'e sadece 7 kilometrelik bir mesafede yer alır. Şehrin bir diğer anıtı ise Refah Şehitleri Anıtı'dır.