Bugünlerde En Önemli Sorun "Burs Bulabilmek"

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasına ramak kaldı.. Malum Üniversitelere bu dönem girmeye hak kazananlarda tatlı bir telaş, tatlı bir koşuşturmaca var. Okul ve eğitim giderleri öyle ufak tefek, basit işler değil. Özellikle üniversitelerde öğrenci olmak, öğrenci okutmak hiç kolay değil.. Gazetemizin tesislerinin karşısında 2 yıl öncesinde faaliyette olan ancak şimdilerde Yarenlik alanı mevkiinde bulunan ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) binasını arayan, burs soran kişilerin haddi hesabı yok. ÇYDD burs verdiği için kapısını her gün bir çok kişi aşındırmakta.

Onlar daha önceki yıllarda "Eğitime bir ışıkta siz yakın" ve "Her kızımız bir yıldız' gibi isimlerle burslar temin edip dağıtmıştı. Geçen yılda Kaymakam Orhan Şefik Güldibi şehrimizden üniversetilere giden fakir ve yardıma desteklenmeye ihtiyaç duyan öğrencilere burs verme kampanyası açmıştı. Şimdilerde üniversiteyi kazanan öğrencilerin okuyabilmesi için yana yakıla burs aradıklarına şahit oluyoruz. Dün bir basın bülteni geldi e - mailime.. Tarsus Belediyesi Türkiye genelinde ilk 500'e giren Tarsus'lu üniversite öğrencilerini ödüllendirmiş. İlk 500'de Tarsus'tan Rafet Koca 61. Ci olmuş, diğer arkadaşları da 74, 104, 139,262, 384, 407, 465, 478 ve 498.cilik almış. Milyonlarca öğrencinin üniversite hayalikurnup imtihana girdiği günümüzde Türkiye genelinde ilk 500'e girmek büyük başarı. Bunu ilk belirlemelere göre Tarsus'tan 10 öğrenci başarmış. Bu öğrencilerimizi bizde kutluyoruz. Sadece öğrencileri değil, onların anne ve babalarını, öğretmenlerini, okul müdürlerini, onlara eğitim desteği ve burs veren hemşehrilerimizi de tebrik ediyoruz. Geçen yılda yine Tarsus belediyesi gibi Çamlıyayla belediyesi yayladan üniversiteyi kazan öğrencilere burs yardımı yapmış ve laptop bilgisayar hediye etmişti. Tarsus'ta SYDV Vakfı (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) geçen yıla kadar üniversiteyi kazananlara eğitim yardımı yaparken inşallah bu yılda aynı yardımların devamını bekliyoruz. Birde olumsuzluklar var tabi. Mesela ünivesiteyi kazanan hatta Tıp fakültesini kazanan iki gencin öyküsü içler burkmuştu.

Hürriyet çukurovada çıkan haberde Adanalı iki gencin manavlık ve lokantada bulaşıkçılık yaparak eğitim parasını biriktirmeye çalıştığı, ancak Tıp fakültesinde okuyabilmek için bu paranın yetmeyeceği, burs bulamazsa bu iki gencin üniversite hayallerinin suya düşeceği haber yapıldı. Adanalılar ve Vali Hüseyin Avni Coş bu iki öğrenciye sahip çıkarak okumaları için yeşil ışık yaktı. Yine dün Hürriyet Çukurova'da Dostça köesinde Sinan Tanyıldız'ın burs konusundaki yazısı vardı. Sinan ağabey "Eylül ayında üniversitelere kayıtlar başlayacak. Ve burs konusunda sayısız e mail alıyorum. Gençlerin büyük bir bölümü burs arıyor. Ailelerine yük olmak istemiyorlar. Çünkü bunları yayınlamaya kalksam köşemde bana ayrılan sütunlar yetmez. Aslında bu işi belediyeler üstlenebilir. Belediye başkanlarına seslenmek istiyorum. Lütfen bu öğrencilere sahip çıkın. E maillerini veya telefon numaralarını versinler, sizlerde hayırsever işadamlarından burs toplayıp bu çocuklara burs verilmesini sağlayın.

Onların tek isteği var. Ailelerine yük olmadan okuyabilmek. Bu ülke için eğitim şartsa destek olmak da şart." Bu güzel temenniye katılmamak elde değil. Malum; şu anki yasalarla belediyeler sadece bir kez başarılı öğrencileri ödüllendirebiliyor. Sürekli burs veremiyorlar. Hayırsever ve zenginlerin burs vermesinin temininde belediyeler öncü olabilir. Sinan ağabeyin önerisini tüm belediye başkanlarının dikkate almasını istiyor ve bekliyorum. Eğitime verilen paralar boşa gitmeyecektir. Ve bana göre yapılan hayırların en önemlisi, en değerlisidir.