AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik UZUN: “Çile bitiyor”

tarsusyerelhaber.com ||  AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında başlatılan Mersin-Antalya, Akdeniz Sahil Yolu projesinin 2014’te biteceği müjdesini verdi. Uzun, çalışmanın tamamlanması ile 9 saati bulan Antalya- Mersin arasının 5 saate kadar düşeceğini ve virajlar nedeniyle pek çok sürücünün kâbusu olan karayolunun standart bir yola dönüşeceğini ifade etti.


Mersin ve ilçelerine Cumhuriyet döneminde gelmeyen hizmetlerin AK Parti hükümetinin 11 yıllık iktidarı döneminde geldiğini belirten Uzun, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın inşaatına başlandığını hatırlattı. Uzun, ayrıca Tarsus-Kazanlı Projesinde de alt yapının büyük ölçüde tamamlandığını ve tesislerin temel atma aşamasına yaklaştığı vurgusunu yaptı. Akdeniz Oyunları için 12 ay gibi kısa bir sürede 50 yıldır yapılamayan spor tesislerinin çok kısa bir sürede Mersin’e kazandırıldığına da dikkat çeken Uzun, "Bu yapılan hizmetlerimiz Mersin halkı tarafından da takdir edilmektedir. " dedi. Milletvekili Uzun, geçmiş hükümetlerin yıllardır cesaret bile edemediği Antalya-Mersin arası duble yol yapımının son sürat devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Keşke bizden önceki hükümetler de böyle projelere imza atsalardı.

Ama maalesef yapamadılar, cesaret bile edemediler. Yapılan çalışmalar neticesinde Antalya ile olan bağlantılarımız güçleniyor. Antalya-Mersin arası yolun toplam uzunluğu 431 kilometre. Dağlar delinip tünellerle yol açılıyor. Güzergah üzerinde 23 adet 18 bin 746 metre uzunluğunda çift tüp tünel,11 adet 3 bin 674 metre viyadük bulunuyor.

Proje tamamlandığında Mersin-Antalya arasındaki mesafe 20 kilometre kısalacak, hem de virajlı yolların yerini bölünmüş yollar alacak. Dokuz saatte gidilen Mersin-Antalya arasının duble yol olarak hizmete girmesiyle, aynı mesafe beş saatte kat edilecek. Çoğu zaman gece-gündüz ayrımı yapılmadan sürdürülen çalışmalar neticesinde, sürücüler bölünmüş yollarda daha güvenli seyahat edebilme imkânına kavuşacak.” Yapılacak yatırımların sadece Mersin için değil, Türkiye açısından çok önemli kazanımları olacağını ifade eden Uzun, şöyle devam etti: “Otoyol bağlantılarının Akdeniz'e kadar ulaşması, gerek Antalya hattına gerekse de İç Anadolu ve Türkiye bağlantısına çok büyük katkılar sağlayacak. Mersin-Antalya karayolunu duble yol haline getirme çalışmaları 2014 yılına kadar tamamlanacak.

Antalya Mersin yolunun tamamı ise 2015’te bölünmüş yol olarak bitirilecek. Akdeniz Sahil Yolu tamamlandığında Türkiye turizmi için çok ciddi bir adım atılmış olacak. Antalya ve Mersin birbirine rakip değil, birbirinin tamamlayıcısı olacak. İki il arasında yapılan yol son derece önemli bir avantaj olacak. Ayrıca, İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak olan Mersin-Silifke-Karaman ve Konya bağlantı yollarının 2014 yılına kadar tamamlanmasını hedefliyoruz.”