Silivri'ye Kimse Baskı Yapamaz

tarsusyerelhaber.com || AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, İstihbarat raporlarına göre Ergenekon'da kararın açıklanacağı 5 Ağustos'ta duruşmayı sabote etmek için büyük bir baskın planıyla ilgili, “Hukuku yok saymanın en adi yolu; yargıya doğrudan saldırıdır.

Silivri’ye kimse baskın yapamaz; mahkeme mutlaka korunur” dedi. Mersin’de katıldığı iftar sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Tevfik Uzun, gündemle ilgili önemli açıklamada bulundu. Uzun,İnternet medyasından veya sosyal medyadan ‘Silivri’yi işgal et’ şeklinde bir yayılma başlamasının üzücü olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 66’sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı Ergenekon davasında, kararın açıklanması bekleniyor.

tevfik uzun açiklama yaptı
Silivri’de 5 Ağustos’ta yapılacak Ergenekon davasının karar duruşmasını sabote etme hazırlıkları yapıldığı istihbarat raporlarına yansıdı. Adli yargıyı etkilemeye teşebbüs ediliyor. Anayasa ve yasalar uyarınca hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir, talimat veremez. Hukuku yok saymanın en adi yolu; yargıya saldırıdır. Ama kimsenin endişesi olmasın Silivri’ye kimse baskın yapamaz. Silivri’deki mahkeme mutlaka görevini yapacak şekilde korunur.” ÖNEMLİ BELGELER VAR Soruşturma kapsamında yapılan tutuklama ve gözaltı işlemlerinin haksızlık gibi gösterildiğini savunan Uzun, aynı kişilerle ilgili elde edilen ve çok önemli suç içerikli bilgi ve belgelerin görmezden gelindiğini ifade etti.

Muhalefet partilerinin 28 Şubat döneminde halkın avukatlığını yapmadığını, ancak bugün Türkiye'nin huzurunu ve barışını dinamitleyen terör örgütlerinin avukatlığını yaptığını söyleyen Uzun, şöyle devam etti: “Ben buradan soruyorum, o gün neden halkın avukatlığını yapmadınız?

Niçin bugüne kadar ortaya konan zulme kalkıp da dur demediniz, halkın taleplerini iletmediniz, dile getirmediniz? Bugün özgür ortamda yapılanları eleştirenler sırf eleştiri olsun diye muhalefet yapanlar, Türkiye'nin yakalamış olduğu güvene, huzura, barışa dinamitleyen bir takım örgütlere sahip çıkanlar, o gün halka neden sahip çıkmadılar" HİÇBİRŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK Uzun, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Milletimiz kendi değerlerine sahip çıkarak, kendi iktidarlarına sahip çıkarak, o günden beri Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, 'Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' demişti, AK Parti'nin kurulması ile beraber.

Gerçekten de o günden bugüne kadar hiçbir şey eskisi gibi olmadı, hem ekonomik anlamda hiçbir şey eskisi gibi olmadı, hem siyasi anlamda hiçbir şey eskisi gibi olmadı, siyasete güven ve itibar getirdi, hem de ulaşımda, sağlıkta, altyapıda hizmette hiçbir şey eskisi gibi olmadı."