Tarsus’ta Avcı Eğitimi Kursu

tarsusyerelhaber.com || Tarsus İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda yoğun talep olan Avcı Eğitimi Kursu başladı. 142 avcı adayının katıldığı 32 saat ve 8 gün devam edecek olan kursta Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı Tufan Dokuyucu, Tarsus DKMP Mühendisi Özlem Kökçü avcılıkla ilgili konularda eğitim verecekler.


Eğitimin ilk gününde Tarsus Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Kütükoğlu, “Bu kursumuzun amacı, ilçemizde av ve yaban hayvanlarının korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için av kaynaklarımızı doğrudan kullanan avcı ve avcı adaylarının eğitilmesidir.”dedi. Eğitim süresinin tamamlanmasının ardından kursiyerlerin sınava girecekleri ve başarılı olanların “Avcı Eğitim Belgesi” almaya hak kazanacaklarını belirten Kütükoğlu, “ 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu gereğince avlanmak isteyen vatandaşlarımızın "Avcı Eğitim Kursu"nu tamamlayarak sertifika alma zorunlulukları bulunuyor.

Bu kursları bitirmeden ve avcılık belgesi almadan avcıların artık tüfeklerini taşımaları ve avlanmaları mümkün değildir.”dedi Kursun ilk gününde Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı Tufan Dokuyucu, av köpekleri, avda kullanılan yırtıcılar, sağlık bilgisi, ilk yardım, av silahlıları ve uygulaması, avcılığın tarihi felsefesi ve özü, av için gerekli bilgiler, avcılıkta ahlaki bilgiler, ekoloji bilgisi ve çevrenin korunması ve yurdumuzda av hayvanları başlıkları kapsamında kursiyerlere detaylı bilgi verdi.