Seçer Karaduvar'da Konuştu

tarsusyerelhaber.com ||  CHP Mersin Milletvekili Seçer, “Kan üzerine, gözyaşı üzerine inşa edilen zenginliği lanetliyoruz. Petro dolarlar üzerine inşa edilen mutluluğu biz istemiyoruz. Biz yurtta ve tüm dünyada barış istiyoruz” dedi.


CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, tüm vatandaşları Suriye’de olası savaşa karşı çıkmaya çağırdı. Seçer, kan ve gözyaşı üzerine inşa edilen zenginliği lanetlediklerini belirtti ve “Petro dolarlar üzerine inşa edilen mutluluğu biz istemiyoruz. Biz yurtta ve tüm dünyada barış istiyoruz” dedi. Seçer, 9. Karaduvar Tarım ve Balıkçılık Festivali’nde yurttaşlarla buluştu. Festivalde bir de konuşma yapan Seçer, Ortadoğu ve Suriye’de yükselen tansiyona ve olası operasyona dikkat çekti. “Şuradan, komşumuzdan silah, tank, top sesleri geliyor. Orada Karadvuar’da yaşayan yurttaşlarımızın da akrabaları var. Orada soydaşlarımız, kandaşlarımız, dindaşlarımız var” diyen Seçer, şöyle devam etti: “Biz Türkiye halkı olarak savaş çığırtkanlığı yapanlara ‘Dur’ diyeceğiz. Buradan başta biz siyasiler olmak üzere AKP’lilere de sesleniyorum. Biraz Allah korkusu olan, biraz vicdanı olan, insan sevgisi olan bu savaşa ‘Dur’ der. Savaşa hep beraber hayır demek zorundayız. Savaşı hep beraber lanetliyoruz.

Çünkü orada ABD dünyanın jandarması olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Onun peşine takılan İngiltere, Fransa ne kazanırız peşindeler. İsrail ise kendi güvenliğini düşünüyor. AKP’liler ne düşünüyor? AKP’liler yeni Osmanlıcı. Yeniden bir Osmanlı İmparatorluğu’nu inşa edebilir miyiz hayalindeler. Bizler orada barış istiyoruz. Bizler, kan üzerine, gözyaşı üzerine inşa edilen zenginliği lanetliyoruz. Petro dolarlar üzerine inşa edilen mutluluğu biz istemiyoruz. Biz yurtta ve tüm dünyada barış istiyoruz”

YETER ARTIK

Konuşmasında festivale adını veren tarım ve balıkçılığın sorunlarına da değinen Seçer, AKP’nin çarpık uygulamaları nedeniyle ülkede sektörün bitirilme noktasına getirildiğini vurguladı. AKP’nin çevre sorunlarına duyarsız kaldığının en açık örneğinin Gezi Parkı’nda görüldüğünü ifade eden Seçer, parka sahip çıkma adına başlayan protestoların dalga dalga tüm Türkiye’ye yayıldığını hatırlattı. Seçer, “Aslında o bir bir gerekçeydi. AKP’ye isyanın bir dayanağıydı, referansıydı.

İnsanlar artık AKP’ye ‘Yeter artık!’ deme noktasına geldi. İnsanlar AKP’ye ‘Benim hayatıma karışma, inancıma karşıma, ibadetime karışma, mezhebime karışma, yememe-içmeme karışma, giyinmeme karışma, benim yaşamıma karışma’ dedi. Halk artık AKP’ye yeter artık dedi” diye konuştu. Sokaklarda dile getirilen taleplerin daha çok demokrasi, daha çok insan hakları odaklı olduğuna da işaret eden Seçer, “Ama AKP bundan anlamıyor. Onun lügatında insan hakları, onun lügatında özgürlükler yok. Onun lügatında korku imparatorluğu var” dedi.

AKP DERSİNİ ALACAK

CHP’nin kuruluşunun 90’ncı yılı olduğunu da anımsatan Seçer, CHP’nin yokluk içinde işgalcilere rağmen kurulduğunu anlatırken Cumhuriyet’in devrimci kadrolarının inşa ettiği kurumların bugün AKP iktidarı sayesinde birer birer tahrip edilmeye başlandığına vurgu yaptı. Seçer, “Ama bu böyle devam edemez. İşte yolun sonu görülüyor. 2014 Mart’ında yerel seçimler var. Demokraside esas olan sandıktır. Nasıl AKP ‘Ben sandıkla geldim, Milli irade benim arkamda’ diyorsa, biz de madem sandıkla geldin öyle gideceksin. 30 Mart 2014’te dersini alacaksın, diyoruz” şeklinde konuştu.