Şevket Can Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor

tarsusyerelhaber.com || Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı ve Tarsus Belediye Başkan aday adayı Şevket Can, Çarşı merkezi, Üçgen çarşı, Yüzüncü yıl çarşısı, Eski hal caddesi ve Alparslan Türkeş Bulvarındaki esnafları gezdi. Seçim çalışmalarını aday gibi sürdüren Şevket Can'ın esnaflarla olan diyalogu, muhabbeti ve samimiyeti dikkatlerden kaçmadı.. 'Ben sizlerle varım' diyen Şevket Can ise, 'Belediyecilik bizim işimiz. Biz Tarsus'un ruhunu biliyoruz, Tarsus'un ruhuyla ruhdaş olduk' dedi. Şevket Can, "Halkımız 20 yıldır bize güveniyor, bize inanıyor, bizi destekliyor.

şevket can tarsus

Çünkü halkımız her şeyi biliyor ve görüyor. Belediyeciliği bilmeyenler atıp tutabilir. Belediyeciliği en iyi biz biliyoruz. Çünkü biz belediyeciyiz. Belediyecilik bizim işimiz."dedi. Belediyeciliğin, tarifini de yapan Can, "Belediyecilik; şehri, felsefesi, hukuku ve sosyolojisi ile birlikte ele almak ve belediyecilik alanını bu üçünün kesişim alanı olarak belirlemek lazımdır. Yani belediyeciliği, bir manada şehrin anlam evreninde şehrin felsefesi, sosyolojisi ve hukukunun bir uygulama çalışması olarak görmek gerekir. Şehrin felsefesi, şehrin ruhunu anlamak, şehirle ruhdaş olmak demektir.

Şehir felsefesi yapmak, şehri bir varlık anlayışına göre, bir alem tasavvuruna göre tahayyül etmek demektir. Bu tahayyül, bizi şehrin aklı, hafızası, ufku, kimliği, tarihi, sesi, kıssası, rengi, kokusu ve aşkı ile vahdete getirir. Bütün bunlar şehrin ruhunu oluşturur. Şehrin ruhu o şehirde yaşamış, yaşamakta ve yaşayacak olan bütün insanların ruhuna nüfuz ettiği gibi, o şehrin çiçeğinden, binasına, suyundan toprağına kadar her şeyini kuşatır. Şehri, o şehir yapanda asıl olarak bu ruhtur.

Şehrin kendi toplumsal dokusunun birbirini tamamlayan parçalarının mekana ait kılınan yapısını, o ruh bütünlüğü içerisinde şehrin her sakininde ve her sakini için görebilmek, şehrin sosyolojisinin belediyeciliğe amir olması ve belediyeciyi disipline etmesi anlamı taşır. Mekansal yapının sosyo-kültürel yapıyla anlam kazandığı şehir ortamında, şehrin ruhundan damıtılacak olan şehrin hukukunu yerli yerine oturtacak olan da bu yaklaşım olacaktır."dedi.