Batman Ve Güneydoğu'da Tarsus

tarsusyerelhaber.com || Türkiye Gazeteciler Federasyonunun 43. Başkanlar Konseyi Batman’da gerçekleşti. Başkanlar Konseyine Tarsusu temsilen katılan Federasyon Üyesi cemiyetimiz Medyad, başta Batman olmak üzere, Mardin, Diyarbakır ve diğer güneydoğu illerindeki etkinliklerinde Tarsusun tarihsel ve coğrafik konumu hakkında bilgiler verdi.

Tarsus belediyesinin kent tanıtım çantası ve Tarsusun cezeryesi Batmandaki meslek örgütü başkanlarınca ilgi ile karşılandı. Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyetinin organize ettiği 43. Başkanlar Konseyi toplantısına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanı sıra, Batman Valisi, Batman Belediyesi ve Batman STK temsilcileri tam destek vererek Batmanda bulunan 70 meslek örgütü başkanlarına Batmanı anlattılar. Petrol yatağı Batman ilimizin vatandaşları, Türkiye genelinden gelen gazeteci meslek örgütü başkanlarını kent merkezinde yapılan toplantı ve sonrası etkinliklerde ilgi ile izlerken, yapılan 43. Başkanlar konseyinde ise medyanın genel konuları ele alındı. Tarsus medyası hakkında bilgiler veren başkan Okan Çalışkan, "Habere emek vermeden hom ofis gazetecilik yapılması son derce üzüntü vericidir, yerel medya maalesef bilboordlara kurban edilmektedir dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel başkanı Atilla Sertel ve TGF yönetim kuruluna, Batman Cemiyet başkanı Arif Arslan tarafından Basın Müzesinde sergilenmek üzerinde plaket ve çeşitli mesleki hediyeleri verildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başta olmak üzere Batman Valisi Yılmaz Arslan, Belediye başkan vekili Gülistan Aker, “Gazeteciler federayonunun Batman’da toplanmasını büyük bir şans olarak görüyoruz, ülkemizin her bölgesinden gelen gazeteci meslek örgütü başkanlarını bizler bir kişi olarak görmüyoruz, sizler yüz binlere ulaşan kamuoyuna Batmanı anlatacak çok önemli kişilersiniz” diyerek memnuniyetlerini ifade ettiler. TGF Genel başkanı Atilla Sertel ise, “Batman’da bu toplantıyı düşünürken Batman’ın ülkemiz için çok önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz.

Batman Cemiyet başkanımız Arif Arslan gerçekten çok güzel hazırlık yapmış, benimle gelen cemiyet başkanlarımızın tamamı Batman’daki değişimin farkında, biz gazeteciler hiçbir zaman bu ülkede kan aksın diyerek yatıp kalkanlardan değiliz, seçilmişlerin tutuklanmadığı daha medeni bir ülke olmak istemekten başka bir arzumuz olmadı. Mustafa Kemal Atatürk’ün yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini ta yüreğinde hisseden gazetecileriz” dedi.

Batman Gazeteciler Cemiyeti başkanı Arif Arslan ise, “Tekirdağdaki 42. Başkanlar konseyindeki toplantıda biz 43. Başkanlar konseyini Batman’da yapmak istiyoruz dediğimizde sayın genel başkanımız hiç düşünmeden kabul etti. Biz, Batmanlı gazeteciler olarak sizlerin burada olmasından son derece mutlu ve gururluyuz dedi. Toplantı sonunda Batman İl Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kültür Bakanlığı Diyarbakır Güzel Sanatlar korosu tarafından bir gece düzenlendi. Meslek örgütü başkanları daha sonra Batmanın olağan üstü tarihi mekanlarını gezdiler.