Tarsus'ta Elektrikli Otomobil !

tarsusyerelhaber.com || Türk mühendislerinin ürettiği elektrikli otomobilin yaygınlaşması için Tarsus'ta bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Tarsus Ticaret ve Sanayi odası ile Tarsus Gelişim Platformunun birlikte organize ettiği tanıtım toplantısında oda yetkililerinden başkan yardımcısı Fuat Togo, Gelişim Platformu başkanı Ahmet Uyan, bazı işadamları ve basın mensupları hazır bulundu. Elektrikli otomobil projesinin Mühendisi Önder Yol elektrikli otomobilin üretimi ve kullanımı hakkında bilgi verdi.

Önder Yol bu yeni teknolojinin dünyada bir örneğinin olmadığını,aracın rakiplerine fark attığını belirterek "2006 yılında Amerika'da yaşarken tatil için geldiğim İstanbul'da karşılaştığım bir arkadaşıma elektrikli otomobil projesini anlattım. Bunun üzerine bu projeyi geliştirdik. Şu an Türkiye'de 300 cıvarında elektrikli otomobil bulunuyor.

Geliştirilen yazılım 2006 yılında Toyota Corolla'nın kasasına yüklendi, ilk elektrikli otomobil Türkiye'nin dört bir tarafında gerçek yol koşullarında 13 ay süren 500 bin kilometrelik yolda test edildi. Test ve tip onay belgesini alarak seri üretime başlandı.. Piyasada satılan diğer elektrikli araçlar için ayda yaklaşık 150 euro civarında batarya kirası alınıyor. Fakat bu elektrikli araçlarda ise batarya kirası yok. Elektrikli otomobil tek şarjla 280 kilometre yol kat edebiliyor.

Bu kadar yol yapmanın maliyeti ise sadece 6 TL. Tarsus gibi düz arazilerde ise bu rakam 300, hatta 350 kilometreye kadar çıkabiliyor. Aracın en önemli avantajlarından biri de evdeki normal bir prizden şarj etme imkânı sağlaması... Araç, şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220 V kaynak ile yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebiliyor. Hızlı şarj yöntemiyle bataryayı 2.5 saatte doldurmak da mümkün olabilecek." Daha sonra elektrikli otomobil test sürüşü yapılarak işadamlarına ve basına tanıtıldı