Acılar Olmasın

Acıların yaşanmadığı bir ülke diliyoruz.. ... Aralık ayının bu son günleri insanlara bazı şeyler hatırlatır.. Mesela Alevi kardeşlerimize geçmişteki acıları hatırlatır. O acı dolu günler unutulmaz.. İşte geçmişte yaşanan acıların yeni bir yıldöjnümündeyiz.

Tarsus'taki Aleviler ayakta.. Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Nasır Şerbet, Maraş olaylarının 35. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Artık acıların yaşanmadığı herkesin huzur ve güven içinde yaşadığı bir ülke diliyoruz" diyerek acılarını dile getirdi. Yarenlik alanında toplanan kalabalığa konuşan Şerbet, "19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında meydana gelen ve 7 gün süren Alevilere yönelik katliamda 150 Alevi can öldürüldü. 200'ün üzerinde ev yakıldı. 100'e yakın işyeri tahrip edildi. Uzun yıllar süren yargılamalardan sonra acılı ailelerin, devletimiz tarafından acıları dindirilmemiştir ve daha dün gibi tazeliğini korumaktadır" diye konuştu.

Başkan Şerbet, katillerinde yakalanmasını istedi. Ve "Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan, evlerinde ve işyerlerinde olup bitenlerden habersiz mütevazi hayatını sürdüren bu insanların suçu ne idi; 35 yıldır devletimizden cevap bekliyoruz! Şunu sormak istiyoruz. Fuzuliyi, Pir Sultan Abdal'ı, Yunus Emre"yi, Karacaoğlan'ı, Ahmet Yesevi"yi, Dadaloğlu"nu, Hacı Bektaşi Veliyi, Hayyam'ı, Kaygusuz Abdal'ı, Veysel Karaniyi, Aşık Veysel'i, Mevlana'yı bak bakalım geriye ne kalır. 35 yıl sönce katledilen canlarımızı anmak, mezarlarına bir karanfil bırakmak için için K.Maraş"a gitmemize izin verilmiyor.

Geçmişteki olayların faillerini lanetliyor, şehitlerimize Allah"tan rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Geçmişte yaşanan Maraş, Sivas, Çorum ve Gazi olaylarını unutmadık, unutturmayacağız. Artık 21. ci yüzyılda böyle utanç verici vahşetleri değil, demokrasiyi, özgürlükleri, eşit yurttaşlık insan haklarını hayata geçirmek ve farklı inançları kültürleri mozaikleri yaşatıp onları zenginlik haline getirmeliyiz.

Acıların yaşanmadığı herkesin huzur ve güven içinde bir ülkede yaşamasını diliyor saygılar sunuyorum." dedi. Anma proğramına katılanlara daha sonra Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Nasır Şerbet ve yönetim kurulu üyeleri dernek binasında pasta ve çay ikramında bulundu. Bende bu kardeşlerimizin acılarına ortak olup yanlarında yer aldım.. Nasır beyin dediği gibi hangi dilden, dinden, ırktan, mezhepten olursanız olsun insanların katli çok kötü.. Kavgasız, hoşgörü içinde yaşanan günler dileğiyle..