Gazeteci Yazar Uğur Mumcu Tarsus’ta Da Anılıyor..

tarsusyerelhaber.com || 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu, Tarsus’ta da anılıyor. Özellikle CHP ve sol partiler anma proğramı düzenlerken bazı sivil toplum kuruluşlarıda Mumcu’yu anarak açıklama yaptılar. 

CHP li Ali İlk yaptığı açıklamada; “Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay. Büyük Türk aydını,Uğur Mumcu’nun katledilişinin 21.yıldönümündeyiz.Ülkemizde Atatürkçülere karşı yürütülen,yıpratma kampamyası aslında Devleti ve Cumhuriyet rejimini hedef alıyordu.

Cumhuriyeti savunan aydınlar,milletimizin önderleri tek tek katledildi. Işığın gün yüzüne çıkaracağı karanlık işlerden, kapalı kapılar ardında yürütülen karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuştur tarih boyunca aydınlardan, aydınlatanlardan.Çünkü korkar yarınlarımızı çalanlar, çocuklarımızın gençlerimizin geleceğini karartanlar.

Bu korku öyle derin bir korkudur ki, ancak karşılarında engel gördükleri güçleri, ipliklerini pazara çıkaracak insanları yok ederek sustururlar içlerindeki canavarın kana susamış haykırışlarını. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz değerli aydınımız merhum Uğur Mumcu’yu ve tüm aydınlarımızı rahmet, minnet,özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi