Sarı Saçlım, Mavi Gözlüm Nerdesin

“Sarı saçlım, Mavi gözlüm nerdesin?” isimli güzel türküyü hiç bu kadar içten söylemiş veya dinlememiştim. Kahramanmaraş yöresine ait olan bu türkünün gün ışığına çıkmasında büyük emek ve gayretleri olan Aşık Mahzuni Şerif”i önce rahmetle ve saygıyla analım. Efendim, geride kalan hafta sonunda çok güzel bir konsere davetli idim. Başkanlığını Mehmet Emin Gökayaz kardeşimin yaptığı TAFAD’ın Yeni Yıla Merhaba Türkü gecesine bendenizi davet eden Leyla Öziş kardeşimin davetini kırmayarak bu güzel geceye katıldım. İyiki de katılmışım.

Gidememiş olsaydım çok büyük üzüntü duyardım. 2007 yılında kurulmuş olmasına rağmen birçok güzel etkinliğe imza adan TAFAD’lı dostlarım ve kardeşlerim, o gün sanatçı kadrosundan bazı arkadaşlarının rahatsız olmasına rağmen mevcut kadro ile konseri başarı ile tamamladı. Tarsus Folklor Araştırma Derneğinin (TAFAD) Tarsus Kültür Merkezinde Yeni yıl nedeniyle verdiği konserde de aramızda değişik insanlar vardı. Mesela protokolde Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Dr. Haluk Bozdoğan, CHP Belediye Meclis üyesi aday adayı işadamı Hakan Canan Can, Çamlıyayla’dan MHP’li Meclis üyelerinden Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı’yı temsilen iki kişi ve eşi’nin yer alması, ayrıca meclis üyesi Enver Çakır’ın bulunması TAFAD ekibine moral verdi, güç verdi. Şef Aydın Özertekin yönetiminde ilk bölümde 11, ikinci bölümde yine 11 eser seslendiren sanatçılarımız konsere “BUGÜN BİZE HOŞGELDİNİZ ERENLER” diyerek başladılar. Mersin yöresinden Mut’lu sanatçı abimiz Musa Eroğlu’nun da “Şu dağların yükseğine erseler” ve “Mihriban” adlı türkülerinin olması ile yöresel sanata da destek verilen gecede asıl sürpriz ise son türkünün söylenmesiyle ortaya çıktı. Son türkü öncesi sahneye davet edilen Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, dernek başkanı Mehmet Emin Gökayaz ile birlikte sponsor olan firmalara teşekkür etti.

Tarsus’un genç ve sevilen İş adamlarından Hakan Oto Ticaret sahibi Hakan Canan Can’a spordan sonra sanata da destek vermesi nedeniyle bir teşekkür çiçeği takdim edildi.. CHP belediye meclis üyesi aday adayı da olan Oto Hakan Ticaret sahibi Hakan Canan Can’la birlikte aynı gecede ayrıca Florya Paçka Pastanesi işletmecilerine de sponsor olması nedeniyle çiçek takdim edildi. Kaymakam Göç ve dernek başkanı Gökayaz, sanata desteğin devam etmesini temenni ederlerken, bu sponsor kardeşlerimiz çiçekle birlikte 400 kişilik izleyici ekibinden de alkış topladılar. Sanırım bu alkış onları onure ettiği gibi, sanata destek olacak diğer hemşehrilerimize de teşvik olacaktır.

Ve gecenin son türküsünü sahnede olan TARSUS KAYMAKAMI HASAN GÖÇ’DEN KORO İLE BİRLİKTE DİNLEDİK. “SARI SAÇLIM MAVİ GÖZLÜM NERDESİN” adlı türküyü gerek kaymakamımız Hasan Göç, gerek solistler, gerekse salondaki izleyiciler birlikte alkışlarla söylerken bizim de ATATÜRK GİBİ “SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜ ÖLÜMSÜZ BİR LİDERE SAHİP OLMAMIZ” NEDENİYLE GÖĞSÜMÜZ KABARDI.

Atatürk’e hitaben yazılan “Sarı saçlım mavi gözlüm nerdesin” adlı türküyü seslendirirken kaynak kişi olarak adı bu türküyü bestelemekle geçen Aşık Mahzuni Şerif’i de yadetmiş olduk. Yeni yılın ve Ocak ayının bu ilk konserinde ben gerçekten mutlu oldum. Bu nedenle bizlere sürpriz yapıp geceye katılan Kaymakamımız Hasan Göç ile birlikte CHP belediye başkan adayı Dr. Haluk Bozdoğan’a ve sanatsever, sporsever işadamı Hakan Canan Can’a, Dernek başkanı Mehmet Emin Gökayaz’a , Çamlıyayla’nın MHP’li meclis üyelerine ve Koroya, şef Aydın Özertekin’e, sunucu Serap Davarcı’ya ve diğer tüm katılımcılara, izleyenlere, dinleyenlere teşekkür ediyorum. Demek ki Tarsus’ta da sanata ve sanatçıya destek verenler varmış. Alkışlar hepinize olsun.