Tarsus Ülkücü İşçiler Derneğinden Hükümete Protesto

tarsusyerelhaber.com || Tarsus Ülkücü İşçiler Derneği başkanı ZekeriyA Yılmaz “2014 yılı için açıklanan asgari ücret zammı ile glili ibasın açıklaması” “Ülkemizde çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 70’ine tekabül eden ve asgari ücretle geçinen kesimin merak ve sabırla beklediği asgari ücret artışları ne yazıkki istek ve beklentilerimize cevap veremedi.


2014 yılı için ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 olarak öngörülen fiyat artışı için verilen bu değerler üzülerek belirtmeliyim ki, AKP hükümetinin sermayenin elinde bir oyuncak olduğunun bariz bir delaletidir ve de alın teri ile geçinip, helal kazanan muhterem Türk işçisiyle dalga geçmekten başka birşey değildir. Simitte yapılan ve susam karaborsası ile açıklanan zam, yüzde 50 iken, yani bir simit 50 kuruştan 75 kuruşa çıkarılmışken, tüpgaz zamları ortalama 6 ayda yüzde 15 artarken, asgari ücrete yapılan bu yüzde 5 zammı bizler kabul etmiyor ve ihtiyacı olanlara ayakkabı kutularında saklamaları için geri almalarını söylüyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının belirlemiş olduğu 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1.065,00 TL, yoksulluk sınırı 3.470,00 TL dir. TÜİK’in yoksulluk sınırını temel alarak yaptığı hesaplamalara göre ise asgari ücretin en az 1.025,00 TL olması gerekmektedir.

Fakat hükümetin yaptığı yeni zam bu rakamın yüzde 70’ine ancak ulaşabilmiştir. Maalesef AKP hükümeti bakan çocuklarına gösterdiği ilgiyi muhterem Türk işçisinden esirgemektedir. “Asgari ücretle geçinilmez diye bir şey yok. 800 TL bir paradır.” diyebilmek gafletinde bulunan çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanından asgari ücret çalışmalarında farklı bir çalışma beklemekte hata olur. Türk işçisini açlık sınırının altında bir rakama mahkum etmek, ölüme terk etmekle eş değerdir. Ama sayın başbakan şu nru bilmelidir ki bu kadar düşük maaşla geçimini sağlayabilecek kabiliyete sahip muhterem Türk işçisi kendisini o koltuktan indirebilecek kabiliyete de sahiptir.”