Gazeteciliği Özendirmek

Eski saygınlığı kalmasa da halkın haber alma hakkını koruyan ve devamını sağlayan Medya Mensupları arasına en azından yüksek tahsil yaparak katılan genç arkadaşlarımızın olması beni mutlu etmektedir. Her ne kadar bizler çekirdekten yetişme, yani Alaylı basın mensupları bu kentte ağırlıkta da olsa, bu dönemde çeşitli üniversitelerde eğitimini, Basın - Yayın ve iletişim fakültelerinde sürdüren 20 kişiyi tesbit ettik. Bu arkadaşlarımıza Medya Mensupları Derneği olarak kapımızda, gönlümüzde her zaman açıktır. Zaten zaman zaman staj görmek için yanımıza gelen üniversiteli gazetecilik okuyan gazeteci adayı kardeşlerimize destek olmaya çalışmaktayız.

MEDYAD olarak başta dernek başkanımız Okan Çalışkan ile yönetim kurulu üyelerimiz fikir teatisi yaparak Tarsus basınında önemli bazı icraatlara imza attık. Nedir bunlar? Mesela, Türkiye'nin değişik illerinde Gazetecilik ve Basın Yayın bölümlerinde okuyan Tarsuslu öğrencilerimize bir destek verelim, onları ve diğer genç kardeşlerimizi mesleğe özendirelim diye sürpriz hediyeler hazırladık. Bu hediyenin mesleğimizle ilgili olması için 20 adet tablet bilgisayar aldık ve bu tabletlerin bir bölümünü daha önceden sahiplerine verdik. Okan Çalışkan arkadaşımız ve yönetim kurulumuzun araştırıp tesbit ettiği yeni isimlerden 5 öğrenci arkadaşımıza daha verdik.

Bu arkadaşları kesinlikle tarafsız ve hiçbir şart koymadan bağrımıza bastık. Bir süredir Tarsus'taki gazete ve TV'lerde staj görmekte olan Niğde Üniversitesi Radyo, Sinema, Televizyon bölümü öğrencisi Duygu Deniz Sert'in de aralarında bulunduğu bu genç filiz arkadaşlarımızın heyecanına bizlerde ortak olduk. Onlarda yeni heyecan ve duygular yaşayarak gecemizde aramızda oldular. Ayrıca Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Nevin Turhan, Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Zekiye San, Konya Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü Yüksek lisans öğrencisi Murat Kodaz, Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Behzat Özgür Beyazlar ağabeyleri olan eski gazeteciler tarafından ödüllendirilmiş oldular. Bu güzel genç kardeşlerimin mutlulukları, heyecanları ve mesleğin içine girdiklerine mutlu olduklarını işaret eden gözleri, bakışları beni çok mutlu etti. Bizler bu mesleğin Üniversitesini, fakültesini okumamış olsak da çekirdekten yetişen birer Medya mensubu olarak onları kendi kardeşimiz, kendi çocuklarımız gibi görüp bağrımıza bastık.

O güzel duyguyu hep birlikte yaşamamıza vesile olan Gazeteci arkadaşlarımıza ve genç gazeteci adaylarımıza teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu küçük tabletler onlara en önemli unutulmaz armağanlardan biri olacak ve hayatlarının sonuna kadar bu günü anılarında hafızalarında saklayacaklardır. Kendilerinin bizlere gıpta ile bakması ve meslek heyecanını yüreklerinde taşımalarıda ilerisi için bu meslek adına beni umutlandırdı. Bu yemek vesilesi ile bu 5 kardeşimizi hem eski gazetecilerle, hem protokol mensupları ile hem de birbirleriyle tanıştırıp gelecekte yeni dostluklar kurmalarına olanak sağladığımıza ve köprü olduğumuza inanıyorum. Tabi bu kadar genç gazeteci adayının içinde mesleğimizin şu an en kıdemlilerinden olan ve 50 yılın üzerinde mesleki tecrübesi bulunan Mehmet Yaşot abimizide unutamazdık.

Diğer tecrübeli abilerimiz kardeşlerimizde elbette bizim önemli değerlerimizden. Ancak temsili olarak Mehmet Yaşot abimize bir mini bilgisayar, yani tablet hediye ederek onunda parmaklarına bilgisayar veya tablet tuşu değmesini sağlamış olduk. Yaşot abimizin heyecanını görmek onun yüreğinin mesleğe başladığı ilk günkü gibi kıpır kıpır ettiğini farketmek bile güzeldi. Tarsus'un ilk TRT muhabiri olan, ulusal basının birçoğunda ve Yeni Adana gibi milli kahramanlık destanları yazan Cumhuriyetle yaşıt bir gazetede çalışan Mehmet Yaşot'la aynı kentte meslektaş olmakta bizlere gurur ve onur verdi. Tabletinin kendisine hayırlı olmasını diliyorum. Genç kardeşlerimin de tabletlerini iyi günlerde kullanmalarını temenni ediyorum. VE UNUTULMAYANLAR.. Tarsus'taki meslektaşlarımız içinde benim mesleğe başladığım 1977'li yıllarda tanışıp bir bir ebediyete uğurladığımız insanları da unutmadık.

Tarsus'ta gazetecilik yaparken hayatlarını kaybeden merhum gazetecilerin çerçeveli fotoğraflarını MEDYAD'ın 17. Yıl dayanışma gecesinde sergiledik. Bugün rahmetle andığımız Gazeteci, yazar ve muhabir büyüklerimizden Kemal Tursunbay, Hayali Hasan Yavaş, Peyami Safa Maracı, Ali Şanlı, Asaf Yenigün, Nevzat Kayı, Erol Tokatlı, Mehmet Geçim, Gündoğdu Homurlu, İsa Aydın bizleri Selçuk Han'ın o güzel mimarisi altında izlediler. Hepsi de bize kendi pencerelerinden gülücükler gönderirken, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Basın milletin müşterek sesidir", "Halkın sesi olun, mazlumun yanında yer alın, sakın kaleminizi satmayın" der gibiydiler.

Onların bıraktığı yerden devraldığımız basın bayrağını bu kentin gelişmesi için bundan sonra da dalgalandıracağız. Bizim fotoğraflarımızda birgün onların yanına konduğunda, inanıyorum ki Gazetecilik, TV ve Radyoculuk bölümlerini okuyan Nevin Turhan, Zekiye San, Murat Kodaz, Duygu Deniz Sert ve Behzat Özgür Beyazlar gibi yeni nesil gazeteci kardeşlerimiz bizim yerimize bu kentte kalem sallamaya, fotoğraf çekmeye, radyolardan ve TV'lerden en acar gazeteciler olarak mesleğimizi sürdürmeye devam edeceklerdir.. Bize bu güzellikleri yaşatan ve hayatımıza güzel bir anı bırakan geceyi tertip eden, katılım sağlayan, destek olan Gazeteci, siyasetçi, işadamı, protokol mensubu tüm dostlara gönülden teşekkürler..