Medyad'ın 17.Kuruluş Gecesi

Medya Mensupları Derneği yani Medyad 1996 yılında Tarsuslu basın mensubu arkadaşlarımız tarafından kurulmuş Mesleki bir dernektir. O yıllarda Tarsus Gazeteciler Cemiyetine Radyo ve TV mensupları alınmadığı için yazılı, görsel ve işitsel tüm yayın organlarının mensuplarını içine alacak bir teşekkül oluşturulması gereği doğmuştu. Bu kapsamda MEDYAD kuruldu. O tarihlerde aralarında, Orhan Kır, Uğur Karagülmez, Metin Kurt, Raci Bizik, Sait Karail, Erdem Çatallar gibi isimlerin bulunduğu meslektaşlarımız MEDYAD'ın doğuşunu sağladılar. Sonra KKTC'nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Selçuk Togo Onursal başkan oldular.

Ve bugün bakıyoruz aradan 17 yıl geçmiş.Türkiye Gazeteciler Federasyonu Üyesi olan Medya Mensupları Derneği'nin (MEDYAD) 17. Kuruluş yıl dönümü, 5. Geleneksel birlik ve dayanışma yemeği ile coşkulu bir şekilde kutlanırken kutlamalar yapılalı birkaç gün geçmesine rağmen yankıları devam ediyor. Bu önemli gecede Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Mersin Belediye başkan adayı ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanattin Kocamaz, Basın Savcısı Seydi Kırmızı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti başkanı Atilla Sertel, Jandarma Komutanı Bahadır Ersoy, Tarsus Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, Mersin Esnaf Odalar Birliği başkanı Talat Dinçer, Basın İlan Kurumu İl müdürü Umut Çor, Oda ve dernek başkanları, siyasi partilerin başkanları belediye başkan adayları , Osmaniye, Adana, Mersin, Antakya, Suriye Türkmen Haber Ajansı, Azerbaycan meslek örgüt temsilcileri ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu temsilcileri, okuyucular ve varlık sebebimiz olan değerli basın mensupları katılarak gecemize onur verdiler.

Katılımcılar siyaset, ekonomi, iş gibi konular yerine sadece basını konuştular, görüşlerini açıkladılar. Mesela Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, medyanın halkın gözü, kulağı ve sesi olduğunu belirtti ve "basın çalışanlarının her türlü zorluğa rağmen büyük bir özveri içinde toplumun bilgilendirilmesine hizmet ettiklerini söyledi. Hasan Göç, "Medya mensuplarının kutsal bir görevleri var. Bu görevlerini aksatmadan sürdürmeleri gerekiyor. Hepimizin bildiği gibi özellikle yerel medyanın sıkıntıları da var. Ancak sıkıntılarına rağmen bu görevlerini layıkıyla yerine getirebilmek için özveriyle çalışmaktadırlar. Ben Tarsus'ta görev yapan medya mensuplarının yaşadıkları kent, bölge ve ülkeleri için fedakârca çalıştıklarını gördüğüm için mutluyum" demesi, Tarsus'taki basın mensubu olarak bizleri onure etti. Bizde kendisine teşekkür ediyoruz.

Yine Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da medyanın toplumun bilgilendirilmesi noktasındaki gayretlerini takdirle karşıladıklarını belirterek, "Özellikle yerel Medyanın içinde bulundukları sıkıntıları biliyoruz. Ancak halkı bilgilendirirken, halkın doğru bilgilendirilmesi, objektif ve eşit olması gerekiyor. Halk yanlış bilgilendirilip, yanlış yönlendirilmemeli, objektif olmalıdır. Doğruları bütün çıplaklığıyla anlatmaları gerekiyor.Sıkıntılar içinde olsada basın mensupları görevlerini başarmaya çalışıyor. Medya mensuplarının çoğunu bu konudaki duyarlılıklarından dolayı kutluyorum" diyerek basın mensubu arkadaşlarımızın fedakarlıklarını öne çıkardı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ise, anadolunun sıcaklığını hissettiği Tarsus'a gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Medya objektif olmalı, halka doğruları anlatmalıdır. Bize yakışan hangi görüşten olursa olsun, birbirimizle muhabbet yaparak tartışmak ve toplumu doğru bir şekilde bilgilendirmektir. Hayat ve ilkeler bunu gerektirmektedir. Şanlı bayrağımızın altında birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamalıyız. Bunu yaparsak Türkiye çok daha büyük bir ülke olur. Biz satılmayan bir medya olmasını görmek istiyoruz. Medya patronluğundan başlayarak, baskılama ve idare etme olayı olursa güveni kaybederiz. Anadolu kentlerinde daha dik bir medya var. Tek patron halk olmalıdır. Halkın istemediği kanal ve gazetelerin etkisi yoktur. Önümüzde yerel seçimler var. Bu seçimlerde de sonucu halk belirleyecektir" diyerek gerçek demokrasinin olmazsa olmazı halkımızı kimsenin yok sayamayacağını dile getirdi.

AK Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sever ise konuşmasında, medya mensuplarının çok kutsal ve önemli bir görevi yerine getirdiğini, bu görevini yerine getirirken de büyük bir özveri gösterdiğini belirterek, "Bakın ben 2,5 aydır Mersin'imizde 1 milyon 700 bin hemşehrime ulaşmak için Medya mensubu arkadaşlarımızın sayesinde daha kolay ulaşıyorum. Çalışmalarımız Medya kanalıyla tüm hemşehrilerimize iletilmekte, duyurulmaktadır. Tüm Medya mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde görüşlerini ifade etti.

Gecede MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan ise konuşmasında, dernek olarak özellikle lise öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlediklerini ve bu konferanslarda öğrencilerin Basın Yayın ve Gazetecilik bölümlerini tercih etmelerini dile getirdiklerini ifade etti. Siyasileri bir araya getiren, buluşturan, birbiriyle tokalaşmalarını, en azından birbirine hal hattır sormalarını sağlayan MEDYAD'ın birlik ve beraberlik g ecesi belki ufak tefek aksamalar ve süre olarak kısa bir zaman dilimine sığdırılmış olsa da aslında 400'e yakın insanı bir araya getirmesi ve mesleğimizin böylesine önemli ve seçkin kişilere anlatılması bakımından önemliydi.. Ben Yakup Boncuk ve başkanımız Okan Çalışkan, Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız Ferhat Günaştı, Ayşe Şahin Doğan, Hasan Selenoğlu, Özcan Arslan , Erdal Çevikaslan ve diğer gazeteci arkadaşlarımız, mesleğimizin iyi tanınması, eski saygınlığını kazanması için çaba sarfederken, siyasilerle, bu kentin ileri gelenleri ve protokol mensupları ile herkesimden insanı bir araya getirmek için yaptığımız bu etkinliğimize katılan, katılamayan, destek veren ve bizleri yalnız bırakmayan tüm basın dostlarına teşekkür ediyoruz.