Tarsus Bahar Kolejinde Seminer

tarsusyerelhaber.com || Yıldırımhan Bahar Ortaokulunda fen ve teknoloji öğretmeni Fatih Mehmet Oflaz mart ayının ilk haftasında kutlanan "Yeşilay Haftası" nedeniyle Bahar Koleji konferans salonunda yaptığı konuşmasında: Sigara ve alkolün toplumu felç eden bir virüs olduğunu faydalı, ahlaklı, zihinleri ilim ve irfan ışığıyla aydınlanmış gençlerin yetiştirilmesinin zararlı alışkanlıklardan uzak kalarak olabileceğini söyledi.


Oflaz yaptığı konuşmada, faydalı, ahlaklı, zihinleri ilim ve irfan ışığıyla aydınlanmış gençlerin yetiştirilmesinin, ilk önce toplumun bir vazifesi olduğu bu vazifeyi gerçekleştirmek için en çok ebeveyn ve öğretmenlere yük düştüğünü söyledi.Yeşilay'ın Türkiye'nin en köklü sivil toplum kuruluşları arasında yer aldığını ve milletin zararlı alışkanlıklarla mücadelesinde sembol olduğunu belirten Oflaz şöyle devam etti.

5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini olarak kurulan dernek Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır.

Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılmaktadır. Yeşilay'ın insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, bu süreçte, milli ve ahlaki değerleri gözeterek ve bilimsel metotlar kullanarak tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar gibi bağımlılıklarla mücadele eden bir sivil toplum kuruluşudur.

"Zararlı alışkanlıklarla mücadelede, bireysel girişimlerin yetersizliği Yeşilay gibi sivil toplum örgütlerinin doğmasına yol açmış, toplumumuzdaki bilinç düzeyi Yeşilay'ın kamuoyuna yansıyan farklı etkinlikleriyle canlı tutulmaya çalışılmıştır. Ülkemize faydalı, ahlaklı, zihinleri ilim ve irfan ışığıyla aydınlanmış gençlerin yetiştirilmesi, toplumun olduğu kadar devletimizin de hedefleri arasında bulunmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi doğrultusunda bilinçli ebeveynlerin katkısı da büyük önem taşımaktadır. Ülkenin geleceğinin emanet edileceği genç nesillerin, sağlıklı düşünebilen ve karar verebilen bireylerden oluşması için, gençlerin, çocukların alkol, nikotin ve uyuşturucu madde bağımlılığından uzak tutulması konusunda herkesin sorumluluğunun bilincinde olması gerektiğini ifade etti.