Tarsus’a “Fahri Hemşeri” Oluyor

tarsusyerelhaber.com || Almanya’nın önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 18 Mart’ta Tarsus’un fahri hemşerisi olacak. Tarsus Belediye Meclisi'nin bu yönde oybirliğiyle aldığı iyiniyet kararını, kentin Avrupa fahri temsilcisi Gazeteci Yazar Mehmet Canbolat aracılığıyla öğrenen Wulff, böylesi bir ünvandan onur duyacağını belirterek, öneriyi kabul ettiğini ve Tarsus’a yeniden gelecek olmaktan mutlu olduğunu açıkladı. 


Almanya’nın önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff, bu vesileyle 18 Mart Salı günü Tarsus Belediye Meclisi’nde saat 11:00’de düzenlenecek resmi törene katılacak ve “Fahri Hemşerilik Beratı”nı Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dan alacak. Wulff bu törende bir de konuşma yapacak ve Türkiye Almanya ilişkilerinin dünü ve bugünü üzerinde duracak.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz: “2008 yılında yaşama geçirdiğimiz bu özel uluslararası ünvan, anımsanacağı gibi, ilk kez, Almanya’nın Langen şehri ile kardeş kent ilişkilerimizin güçlenmesine başından beri destek olan eski Belediye Başkanı Dieter Pitthan’a verilmişti. Şimdi de Almanya gibi saygın bir ülkeye Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Sayın Christian Wulff, bu ünvanı taşıyacaktır.” diye konuştu.

Tarsus’un Avrupa Temsilcisi Mehmet Canbolat, geçen hafta Berlin’de Christian Wulff tarafından kabul edildi ve önceki Cumhurbaşkanının Tarsus’a fahri hemşerisi olmaktan duyduğu büyük mutluluğu bizzat gözlediğini belirtti. Wulff’un Cumhurbaşkanı iken Ekim 2012 yılında Tarsus’a bir günlük bir gezi yaptığını hatırlatan Canbolat: “Christian Wulff, o ziyaretin ardından Tarsus’tan ayrılırken, bu şehrin gizemli dünyasından etkilendiğini söylemişti. Hatta ayrılırken, -Buraya en kısa zamanda yeniden geleceğim ve Tarsuslular ile daha yakın bir diyalog imkanı arayacağım- demişti.

Şimdi o gün geliyor ve Sayın Wulff, 18 Mart’ta kentimizde olacaktır. Alman yazılı ve görsel medyanın yanısıra, birçok yabancı dildeki sosyal medyada, günlerdir Wulff’un Tarsus Fahri Hemşerisi olacağına ilişkin sayısız haber ve yorum var. Bu da, Tarsus’un dış tanıtımı açısından olumlu bir gelişmedir.” dedi. Öte yandan Christian Wulff, Tarsus’taki resmi törenin ardından Mersin Üniversitesi’nde de bir konferans verecek ve burada öğrencilerin Türkiye Almanya ve AB ilişkilerinin yanısıra, güncel dünya sorunlarına yönelik sorularını yanıtlayacak.