Türk Milleti Herkese Kucak Açar

Biliyorsunuz, dünyanın dört yanında adı konulmamış savaşlar oluyor.. Sınır komşumuz Irak’ta, Suriye’de, diğer yanda Ukrayna’da bir savaş yaşanıyor.. En yakın komşularımızdan Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle bugünlerde ülkemize sığınan Suriyeli sayısı bir hayli fazla.. Öyle ki Tarsus Müftü vekili Mikail Tayşan’ın yaptırdığı tesbitlere göre gelen Suriyeli aile sayısı sadece Tarsus’ta 24 mahallede 489 aile.. Bu sayı belki de 500 aileyi bulmaktadır. Bu rakamı en az 5 ile çarparsak, 2500 kişi eder. Bu sayı küçümsenmemeli.. Öyleki Tarsus topraklarında bizimle birlikte nefes alan, aynı havayı soluyan, aynı suyu içen, Suriyeli mülteciler çok zor durumda.. Bu insanlara Tarsus Müftülüğünün yardımları devam ederken ayrıca Mersin- Tarsus İnsani Yardım Platformu da bir toplantı düzenleyerek yardım kampanyası başlattı. Davet edilince bende bu toplantıya katıldım.

Tarsus Anadolu İmam Hatip Lisesi salonunda düzenlenen bu önemli ve insani toplantıya birçok yetkili katılmıştı. Başta Tarsus Kaymakamı Hasan Göç ve Çamlıyayla kaymakamı Gülhani Ozan Sarı, beyefendiler ile Tarsus Jandarma komutanı Binbaşı Kazım Bahadır Ersoy, Tarsus Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Milli Eğitim müdürü Ahmet Sefa Demir, Müftü vekili Mikail Tayşan, İlçe Sağlık Grup başkanı Dr. Mehmet Sarı ile Oda ve dernek başkanları, işadamı. Ashab-ı Kehnf Platformu sözcüsü Hilmi Tuzcu Hoca ile platforma babğlı derneklerin temsilcileri de toplantıda dikkat çekici isimlerdi..

Toplantı öncesinde davetlilere bir güzel akşam yemeği ikram edildi. Ben şahsen izlediğim sinevizyon gösterimindeki Suriyeli kardeşlerimizin bombalar altında inim inim inlemesi, kan revan içinde acı içinde can çekişerek ölmesi, kopan kollar, bacaklar ve eli - gözü parçalanmış insanlar karşısında o yemeği yiyemedim. Keşke o yemeği benim yerime Suriye’de aç ve açıkta kalan kardeşlerimize ikram edebilseydim diye düşündüm.

Yemekten sonra Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edilmesi yapılması gereken bir görevdi. O da yapıldı Tarsus – Mersin İnsanı Yardım platformu adına önce Hilmi Tuzcu Hoca, sonra İHH Mersin il başkanı Mesut Kayacı söz aldı. Bir de Suriyeli bir muhacir abimiz duygularını dile getirdi. Tuzcu, Suriye’de devam eden iç savaş ve bu savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen ve Tarsus’a da yerleşen Suriyeli Mültecilere maddi manevi ve insani yardımlar yaptıklarını, bundan sonrada Mersin ile birlikte oluşturdukları Mersin-Tarsus İnsani Yardım platformu olarak yeni bir yardım kampanyası başlattıklarını söyledi. Bugün can hayliyle biz din kardeşlerinin yanına sığınan bu insanlar, aç ve açıkta, onlara iş ve aş desteği vermek durumundayız. Bu kardeşlerimizin barınma, yiyecek, giyecek ve ısınma sorunları var.

Mersin ile birlikte yardım elimizi uzatarak Valiliğimizin izniyle, kaymakamlarımızın desteğiyle bir yardım kampanyası başlatıldı. Herkesin elini vicdanına koyarak bu kampanyalara destek vermesi gerek. Bu yardım kampanyasında hedef en az 33 tır gıda ve insani yardım toplayıp göndermek olarak açıklansa da bunun için insanların daha yardımsever davranmalarını bekliyoruz. Bunun için ayrıca İş Bankası, Kuveyt Türk ve Albaraka Türk Bankaları Mersin şubelerinde yardım kampanyası hesabı açıldı. Bu bankaların hesap numaralarını vererek insanların yardım yapmasını bekliyoruz.

İş Bankası Mersin Şubesi. 6600 2989225 TR 20 0006 4000 00165 6002 9892 25

Kuveyt Türk Mersin Şubesi 8943012 TR 83 0020 5000 0089 4301 2000 01

Albaraka Türk Mersin Şubesi: 2100393-1 TR 20 0020 3000 0210 0393 0000 01

* Ve bu önemli yardımlar sırasında en çok dikkat çeken ve çırpınan başta Tarsus kaymakamımız Hasan Göç, Müftü vekilimiz Mikail Tayşan ve Müftülük personeli, hocalarımız, Mustazaflar Derneği ile diğer Ashab-ı Kehf Platformu üyesi kuruluşlar, Hilmi Tuzcu Hoca, işadamları Mehmet Alıcı ve Alıcı ailesi, Oda ve dernek başkanlarımızdı.. Tarsuslu hayırsever işadamlarından Mehmet Alıcı Suriye’de yaşayan veya bizim topraklarımıza sığınan bu insanlara yardımcı olmak için çırpınan bir hemşehrimiz...

Bu işadamımız gibi yardımcı olan, canını, kazancını feda etmekten çekinmeyen işadamlarının sayısının artmasını diliyorum. Ve bu toplantıda bizim içimizi kanatan, yüreğimizi cız ettiren bir cümle vardı.. Dünyada birçok insani yardım kuruluşu Suriyelilere yardım etmiyor.. Ama yine Dünyadaki birçok Hayvan Hakları örgütleri hayvanlara yardım yapıyor, onlar için barınak kuruyor, yiyecek gönderiyor. Ama diğer yanda savaşta hunharca canlarını kaybeden insanlara yardım yapılmıyor. İşte bu toplantıda izlediğim bir görüntüde yalvaran bir kadın haykırıyor.. “SURİYE’DE İNSANLIK ÖLDÜ! Hayvanlar bile daha iyi yaşıyor.

Dünya Hayvan Hakları örgütleri hayvanların hakları için yardım yapıyor. Ama Suriye’deki insanlara yardım yapmıyor. Neden? Madem öyle, gelin bizi hayvan olarak kabul edin. Biz hayvan olmaya da razıyız. Yeter ki bizi hayvan olarak görüp hayvan hakları diye yardım edin.” İşte savaşın en acı yanı burası.. Unutmayın dostlar, kulak verin kardeşler.. Yardımı göklerdeki melekler değil, yerdeki kullar yapacak. Sizde bugünkü bir paket sigara paranızı Suriye'ye yardım kampanyasına bağışlayın.