Asım’ın Nesli Çanakkale’de Ceddini Arıyor Projesi

Tarsus Haber, Tarsus Son Dakika, Tarsus Yerel Haber >>Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Asım’ın Nesli Çanakkale’de Ceddini Arıyor” projesi kapsamında 250 öğrenci daha Çanakkale’ye götürüldü. Üçüncü grup olarak Çanakkale’ye götürülen Mersinli öğrenciler Çanakkale’nin yanı sıra Bursa’yı da gezerek atalarının “Kuruluş” ve “Kurtuluş” zaferleri hakkında bilgilendirildiler.

Öğrenciler iki gün boyunca Bursa ve Çanakkale’de Türk tarihine damga vurmuş zaferler hakkında kendilerine refakat eden rehberler tarafından bilgilendirilirken, geçmişle kurdukları bağlarını da güçlendirdiler. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 günlük program dâhilinde düzenlenen gezinin üçüncü turuna 250 öğrenci katıldı.


Cuma günü Çanakkale’ye hareket eden grup cumartesi sabah saatlerinde Çanakkale’ye ulaştı. Çocuklar Gelibolu yarımadasında gezi süresince Morto Koyu, Saros Körfezi, Kilitbahir Köyü ve Conk Bayırı gibi savaşın izlerini taşıyan alanları gezdikten sonra 57’nci Alay Şehitliği ve Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaret ettiler. Çanakkale’nin ardından Bursa’daki tarihi alanları da ziyaret eden öğrenciler Bursa gezisi süresince Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri, Bursa Ulu Camii ve Bursa Kapalı Çarşısı’nı gezdiler.