Kalbinizi Koruyun

Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Süreyya Uygun, kalp sağlığının ihmale gelmeyeceğini belirterek, tansiyon ve şeker hastalığı, sigara, alkol kullanımı, kolesterol yüksekliği, hareketsiz yaşam ve fazla kiloların kalp sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Tarsus haber olarak gelin hep birlikte detaylara bakalım.


KALBİNİZİ KORUYUN

Ö Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Süreyya Uygun, kalp sağlığı konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunarak sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yapılması gerekenleri anlattı. Kalp sağlığının asla ihmale gelmemesi gerektiğine vurgu yapan Uygun, “Fazla kilolar kalp sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için mutlak suretle fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. özellikle karın bölgesinden zayıflandığında kan basıncını düşürerek kalbin boyutlarını da küçültüyor" dedi. Dr. Uygun, ilaç kullanmadan yalnızca tuz tüketimini keserek de yüksek tansiyonun normal seviyeye gelebileceğini söyledi.

ŞEKER HASTALIĞINA DİKKAT

Şeker hastalığının da kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Dr. Uygun, “Kalp sağlığının korunmasında kan şekeri, iyi-kötü kolesterol ve kan basıncı gibi değerlerin belirli seviyelerde tutulması gerekmektedir. Özellikle hamileler, kilolu kişiler ve 40 yaş üzerindeki bireylerin düzenli olarak kan şekerini ölçtürmesi şart. Şeker hastalığının kalbin en büyük düşmanlarından biridir ve herhangi bir belirti olmasa bile herkesin yılda bir kez şeker ölçümü yaptırmasını gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

SİGARAYI BIRAKIN

Damar sertliğinin temel sebeplerinden olan sigaranın, kalp hastalığının başlıca risk faktörlerinden olduğunu da ifade eden Uygun, "Uzun süre sigara içmek, damar sertliğindeki daralmadan bağımsız olarak koroner arter daralması ve kalp kası hastalığına yol açabiliyor. Sigara dumanının kalp kası üzerine direkt zehirleyici etkisi de araştırmalarda kanıtlandı. Sigara içmese de pasif içici olan kişilerde de aynı risk söz konusu olabiliyor. Bu sebeple sigara kullanmayan kişilerin de sigara içilen ortamda bulunmamaları gerekiyor” diye konuştu.
di.